... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Velký Blaník

12. října 2006 v 19:14 | http://coffee.netdev.cz/index.php/art/72/horablan%C3%ADk-mikrov%C3%BDlet/ a dalsi

Hora Blaník

Památnou horu Blaník potkáte při cestě silnicí číslo 125 mezi mezi Vlašimí a Mladou Vožicí. Ve vsi Louňovice pod Blaníkem, kde začíná náš krátký pěti kilometrový výlet lze pohodlně zaparkovat auto nebo se sem dostane i autobusem (ČSAD Benešov). Samozřejmě autem se dostanete i přímo pod úpatí hory, čímž si výlet zkrátíte asi o tři kilometry. Velký a Malý Blaník jsou turisticky hojně navštěvované, zvlášť za pěkného počasí se to tu hemží turisty, rodinkami na výletě a dalšími podezřelými lidmi. Neklamným znakem přeplněné bájné hory je zmíněné parkoviště, které hustě poseto nablýskaným plechem. Obě hory jsou vedle sebe a jsou součástí CHKO Blaník.

Velký Blaník (638 m), jenž poznáte již z dálky podle rozhledny, která vyčnívá na jeho vrcholu. Z Louňovic na něj vede červená TZ, která vede přímo k hoře po silnici. Ještě se zmíním o Louňovicích. Podle cedule na návsi je tam muzeum. Nevím co v něm vystavují, ale podle cedule na návsi tam zřejmě je. Dále je zde také hostinec Pod Blaníkem, který slibuje chutnou krmi a napojení. Pokud hodláte někde pojíst,
doporučuji to brát jako dobrou variantu. Bistro, které je na Blaníku je sice útulné, ale ceny a sortiment odpovídá velmi odlehlému vysokohorskému středisku. Doporučuji tedy raději naplnit chlebníky a čutory. Začátek cesty z Louňovic vede po asfaltce, po které vás závratnou rychlostí míjejí rodinky s otylými dětmi spěchající na parkoviště pod horou, kde do té doby nemluvní otcové vystrkují lokty na přeplněném parkovišti. Od parkoviště vede kamenitá cesta nahoru k rozhledně. Na úpatí hory je několik informační cedulí, které jsou součástí naučné stezky CHKO. Dále, zde naleznete na zemi desku, že prý zde Václav Klaus zanechal otisk. Hledali jsme usilovně, leč marně asi ho už někdo ukradl. Po asi 100 metrech se červená dělí na kratší variantu pro zdatné a pohodlnou variantu, které horu více obchází. Na delším okruhu naleznete také několik skalisek, které jsou zasazeny v bukovém lese, který je na podzim nádherně vybarvený. Krátká procházka vás přivede až k rozhledně, kde po zaplacení vstupného můžete obdivovat krásy okolí. Kolem rozhledny jsou rozmístěny lavice a stoly pro hodování po vysilujícím výstupu.

Cyklisty mohu ujistit, že i mírně zdatnější jedinci na bajku či treku nahoru vyjedou bez větších obtíží.

Ještě jeden poznatek z Blaníku. Nezapomeňte si vzít s sebou pravítko. Od úpatí hory vede stezka zdatnosti. Podle naměřeného času výstupu na horu pak podle tabulky umístěné na rozhledně zjistíte vaši zdatnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama