... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Malý Blaník

12. října 2006 v 19:32
Malý Blaník- 12 km jižním směrem od Vlašimi, výstup z Louňovic pod Blaníkem
I Malý Blaník má své kouzlo. Vrchol Malého Blaníku měří 564 metrů. Najdete na něm zříceninu starobylé poutní kaple svaté Máří Magdaleny. Stavba byla dokončena v roce 1753. Zrušena v roce 1783 nařízením císaře Josefa II. Od té doby zub času vykonal dílo zkázy. Uprostřed zříceniny dnes roste obrovský smrk.
Zřícenina poutní barokní kaple Sv. Maří Magdaleny s neobvyklým půdorysem osmiúhelníku vepsaného do elipsy, vystavěné r. 1753. Následkem Josefínských reforem byla kaple zrušena a začala chátrat. Nyní lze spatřit pouze obvodové zdi.
Vrch Blaník je opředen mnoha pověstmi a k tomuto místu od pradávna směřovala lidská fantazie mnohé naděje, nebo strach. V každém případě tato lokalita byla vždy předmětem osídlení již od ranných časů lidského rodu.
Ve starší literatuře se můžeme dočíst, že na Blaníku se ve středověku nacházel hrad. Tyto domněnky také podporovaly rozsáhlé terénní nerovnosti a kamenné valy na vrcholu této hory, ale v tomto případě se zřejmě jedná o pozůstatky pradávného opevněného slovanského sídliště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama