... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Ošetření obuvi a odstranění zápachu obuvi

11. srpna 2006 v 8:52 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Odstranění pachu+ ošetření obuvi


- Pach z obuvi odstraníte jednoduše tak, že do boty nasypete jedlou sodu. Ideální je jedenpytlíček na jednu botu. Necháte působit cca přes noc a druhý den vysajete vysavačem.
- Zápach obuvi Zlikvidujeme, když na noc do bot vložíme kousek křídy.
- Stačí také vytřít vlhkým hadříkem octovou vodou.Zároveň pomáhá proti sporám plísní.
- Na ošetření obuvi se osvědčil obyčejný mastný krém, který je potřeba nanést a pak boty vyleštit starými silonkami. Krásně se pak lesknou a jsou jako nové.
- Vnitřní částí slupky od banánu se dají krásně vyleštit kožené boty.
- než novou obuv poprvé obujeme, namažeme svršky krémem a necháme jím kůži dokonale nasáknout. Potom pečlivě flanelem vytřeme a vyleštíme. Boty budou nejen vláčnější, ale také se z nich později snáze odstraní všechny skvrny a znečištění.
- když nás tlačí bota ve špici, vystříkáme ji ze vnitř trochou lihu a ihned obujeme. Počkáme, až líh zaschne (aby se příliš nevytáhla) a vyjdeme. V případě potřeby můžeme tento postup opakovat, ale pouze tehdy, jde-li o obuv z přírodních materiálů. Můžeme také použít další způsob: místo. Kde bota tlačí, potřeme na punčoše glycerínem. Pokud nás čeká taneční maratón či delší pěší tůra, použijeme triku našich babiček - pod vložku vložíme olšové listy.
- boty zapáchající potem můžeme vytřít hypermanganem, octovou vodou nebo je vystříkat některým z moderních prostředků
- pokud boty vržou je pomoc snadná - stačí natřít podešev lněným olejem nebo je zabalit přes noc do vlhkého hadru.
- - promočená obuv se dá vycpat novinovým papírem, do rána vyschne. Pokud necháme obuv ve vlhku, zplesniví, v suchu zase ztvrdne a scvrkne se. Proto vlhké boty natřeme terpentýnovým olejem, který současně odpuzuje myši. Můžeme také použít tuk, buď speciální na koženou obuv, nebo přírodní rostlinný, jeho zbytky odstraníme hedvábným papírem.
- pokud čistíme vlhkou obuv, půjde nám to snadněji, když do krému přidáme kapku mléka.
- ztvrdlé boty natíráme petrolejem, ale pouze když jsou z pravé kůže.
- nepromokavou se obuv stane poté, co svršky natřeme ricinovým olejem a podrážky lněným.Kůže však musí být před natřením zahřátá, jinak je konečný efekt nulový.
- kožená obuv nesnáší dlouhodobé vlhko. Pokud je provlhlá a zašpiněná, zbavíme ji nejprve kartáčem největší nečistoty, potom omyjeme hadříkem namočeným v mýdlové vodě a nakonec čistou vodou. Boty napneme na vhodné kopyto nebo vycpeme novinovým papírem a necháme volně na vzduchu uschnout. Potom vyleštíme flanelem
- bílé i hnědé střevíce z kůže vyčistíme čas od času mlékem, odstraní se tak staré krémy i nečistota, boty dostanou pěkný lesk a jejich kůže zvláční.. Pro běžnou potřebu postačí bezbarvý krém na vyčištění a krycí krém k ochraně a vyleštění.
- chceme-li dodat ztracený původní lesk černým koženým botám, třeme je chvíli vnitřní stranou pomerančové kůry a pak měkkým hadříkem vyleštíme.
- laková obuv vyžaduje mimořádnou péči. Před prvním obutím ji několikrát natřeme slabou vrstvou ricinového oleje, aby nepopraskala,
- laková obuv nesnáší chlad, a proto ji v zimě musíme obout asi čtvrt hodiny před odchodem z domu. Také po návratu ji necháme alespoň 15 minut na noze. Pokud je venku mráz větší než -5°C, lakovky si raději nebereme. Tuto obuv můžeme čistit mlékem a po zaschnutí vyleštit máslem,skvrny odstraníme terpentýnem, nesmíme však zapomenout boty ihned vysušit, natřít krémem a vyleštit.
- semišová obuv je choulostivější na oděr a skvrny. Pomůžeme si tím, že povrch zdrsníme jemným smirkovým papírem, který odstraní i nežádoucí skvrny. Tuto obuv nikdy nesmíme čistit za vlhka. K čištění můžeme použít také hadřík namočený v teplém mléce.
- obuv z textilních materiálů se nejlépe čistí mýdlovou vodou a kartáčem. Můžeme ji dokonce vyprat v automatické pračce, pokud ji nastavíme na 30°C a vyloučíme odstředění. Mokrou vycpeme novinami, vytvarujeme a necháme uschnout
- Bílou obuv můžeme natřít pastou na zuby - bude skutečně bílá. Bílé štepování na sportovní obuvi můžeme přetřít bezbarvým lakem na nehty, bílá barva déle vydrží
- umělou kůži čistíme krémem, který jsme zakoupili současně s botami. Nikdy nesmíme použít krém, který obsahuje nějaké rozpouštědlo
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 12. srpna 2013 v 12:14 | Reagovat

Co se týče obuvi, tak o obuv je potřeba se starat neustále. Pokud se o ní někdo nestará, tak jasné, že moc nevydrží. Hlavně dámská obuv vyžaduje zvláštní péči.

2 Hanča Hanča | Web | 3. června 2014 v 21:31 | Reagovat

Díky za rady, budou se hodit vzhledem k tomu, že jsem si právě z katalogu Santé 2014 objednala tři páry obuvi :D

3 Tereza Tereza | E-mail | 7. června 2015 v 9:18 | Reagovat

Ahoj, mám dotaz, jak odstranit z šedé kožené obuvi skvrnu, která vznikla natřením (omylem) černého krému na obuv, nikoliv bezbarvého. Dá se to nějak spravit? Díky Tereza

4 nanosilver nanosilver | E-mail | Web | 20. října 2016 v 15:19 | Reagovat

Doporučuji používat ponožky se stříbrem nanosilver, které zabraňují tvorbě zápachu a množení bakterií. Do konce měsíce mají akci 6 + 1 zdarma. I když jsou ponožky dražší, tak se určitě vyplatí. Neváhejte a vyzkoušejte. Více informací na www.nanosilver.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama