... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Čištění citónem

11. srpna 2006 v 9:29 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění citronem + jeho další využití
- Umyvadlo i vana se budou krásně lesknout, když je přetřete citronóvou šťávou. Příbory a nádobí, se kterými připravujete ryby, potřete po umytí citrónovou šťávou. Odstraníte tak rybí pach. V hrnci, kde se usadil vodní kámen, vařte 10 minut oloupanou citrónovou kůru.
- Usazenina se uvolní. Kuchyňské předměty z mědi se budou hezky lesknout, když je přetřete citrónovou šťávou, ve které rozpustíte trochu soli. Zčernalé stříbro /šperky, příbory/ vyčistíte tak, že ho přetřete citrónovou šťávou, potom opláchnete horkou vodou a vyleštíte jelenicí.
- Rezavé skvrny na látce odstraníte tak, že tkaninu přeložíte, mezi dvě vrstvy dáte plátek citrónu a na chvíli na něj přitlačíte horkou žehličku. Postup několikrát opakujte vždy s čerstvým plátkem citrónu
- Máte na svetru z bílé vlny zažloutlé skvrny? Do malého množství vlažné vody rozkrájejte tři citróny, promíchejte a svetr do ní na 24 hodin namočte. Skvrny z mramoru odstraníte tak, že vymačkáte polovinu citrónu a do šťávy přidáte trochu octa. Roztokem potřete skvrny a ihned vytřete hadříkem do sucha.
-Nakrojený citrón vždy ukládáme na talířek řeznou plochou dolů. Tak zabráníme nejen jeho vysychání, ale také okysličování, které má vliv na uchování toho nejcennějšího - vitamínu C.
- Chceme-li dostat z citrónu více šťávy a také zlepšit jeho aróma, ponoříme jej před použitím na 5 - 6 minut do teplé vody. Šťávu z citrónů, které již nemají právě nejlepší kůru, raději vymačkáme, nalijeme do tvořítek na led a necháme v chladničce zmrznout. Kostky pak použijeme do limonád a čaje.
- upotřebené zbytky citrónů nevyhazujeme, ale vložíme je do láhve a zalijeme vodou. Před praním bílého prádla nebo utěrek je pak do této vyluhované citrónové vody na několik hodin namočí. Prádlo nejen zbělí, ale odstraní i některé skvrny, zejména od ovoce
- vymačkaným citrónem lze vyčistit skvrny na prádle, vnitřky zašlých skleněných váz a aluminiového nádobí. Povařením zbytků citrónů také odstraníme z nádob sanytr - usazenina by se měla uvolnit
- rovněž skvrny od nikotinu na prstech odstraní silní kuřáci pomocí citrónové šťávy a školní děti tímtež způsobem očistí ruce od inkoustu
- zapálenou citrónovou kůrou odstraníme zápach po smažených jídlech
- citrónová šťáva zjemňuje chuť omáček a salátů, přidáme ji však až do hotových jídel, protože vařením se ničí vitamíny
- další využití citrónu:
Čistí a pere deštníky, hedvábí, pozlacené kovy, měděné nádobí, předměty ze slámy, slonovou kost, stříbro, dřevěné stoly a prkénka, vany a vlnu. Odstraňuje skvrny od borůvek, čaje čokolády, inkoustu, jablek, mléka, moče, rzi, jodové tinktury, trávy, propisovacích tužek, červeného vína a skvrny od žehlení.
- urychluje také zkysnutí mléka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama