... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Srpen 2006

Čištění čpavkem

21. srpna 2006 v 12:20 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čpavek

Protože čpavek neboli amoniak používáme v domácnosti téměř výhradně k čištění nejrůznějších skvrn, uvádíme zde pouze stručný výčet možností použití. Příslušný návod najde každý čtenář či čtenářka u příslušného hesla. Čpavek čistí RUKAVICE, GRANÁTOVÉ ŠPERKY, skvrny od BÍLKU, BORŮVEK, JAHOD, KÁVY na kobercích, KRÉMU na boty, KRVE, KYSELIN, MLÉKA, MOČI, OVOCE, PIVA, PLÍSNÍ, POTU, červené ŘEPY, VAJEC, ŽLOUTKU, dále čistí skvrny z bílého MRAMORU, zvyšuje lesk gumové OBUVI, renovuje popraskané gumové LINOLEUM, odstraňuje zápach z CHLÓRU. Známé je také použití čpavku k utišení bolesti po bodnutí KOMÁREM, VČELOU, VOSOU a dalším hmyzem.

Čištění nerezového dřezu a spotřebičů

21. srpna 2006 v 12:18 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění nerezového dřezu + nerezových spotřebičů a nádobí + trouby
Nerezový dřez bude jako nový,když jej nejdřív vytřeme slupkami ze syrových brambor a potom vyleštíme měkkým hadrem.
- Nerezové spotřebiče vyčistíme, když si na vlhký hadřík naneseme trošku hladké mouky a zlehka vyleštíme. Nebo můžeme také použít citrónovou šťávu pro krásný lesk.
- Nerezové nádobí se nejlépe vyčistí octem. Poté se i pěkně leskne.
Čištění trouby: - Bude čistá, když ji vyčistíte mýdlovou vodou do níž přidáte trochu lihu.

Ocet v domácnosti

21. srpna 2006 v 12:14 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Ocet v domácnosti
- Ocet myje a čistí aktovky z umělé hmoty, drahokamy, emailové nátěry, pozlacené kovy, mě´d , mosaz, chromované části nábytku a kuchyňských sporáků, obkládačky, okna, sklo, umyvadla a vany, čistí skvrny od bláta, klihu, krve, mléka, mořidel, ořechů, trusu ptáků, rzi, červené řepy.
- odstraňuje pach z chladničky, nádobí a příborů, pach a skvrny od soli, z obuvi, vodní kámen z čajníku, oživuje odřený kožený nábytek, barvy koberců, leští lakované podlahy, pomáhá při likvidaci molů
- odstraňuje pach z připáleného mléka, urychluje jeho kysnutí a naopak prodlužuje dobu tuhnutí sádry
- pár kapek octa ve vodě zabraňuje prasknutí slupek brambor a vajec při vaření.
- používáme ho i při praní, když máme obavy, aby se nám nezabarvilo prádlo, tak přidáme ocet k prášku. Navíc ocet čistí i vodní kámen, takže čistí i pračku a nepotřebujeme drahé prostředky z reklamy. Navíc ocet jak známo oživuje barvy.
- je lepší na čištění usazeného vodního kamene než drahé prostředky, které někdy ani nefungují; navíc při čištění konvice lze současně vyčistit WC mísu, kam ho vylejeme a necháme působit a pak teprve spláchneme.
- je dobrý na mytí oken na mušince.
- také ocet používám na mytí oken i ledničky ze vnitř

Čištění citónem

11. srpna 2006 v 9:29 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění citronem + jeho další využití
- Umyvadlo i vana se budou krásně lesknout, když je přetřete citronóvou šťávou. Příbory a nádobí, se kterými připravujete ryby, potřete po umytí citrónovou šťávou. Odstraníte tak rybí pach. V hrnci, kde se usadil vodní kámen, vařte 10 minut oloupanou citrónovou kůru.
- Usazenina se uvolní. Kuchyňské předměty z mědi se budou hezky lesknout, když je přetřete citrónovou šťávou, ve které rozpustíte trochu soli. Zčernalé stříbro /šperky, příbory/ vyčistíte tak, že ho přetřete citrónovou šťávou, potom opláchnete horkou vodou a vyleštíte jelenicí.
- Rezavé skvrny na látce odstraníte tak, že tkaninu přeložíte, mezi dvě vrstvy dáte plátek citrónu a na chvíli na něj přitlačíte horkou žehličku. Postup několikrát opakujte vždy s čerstvým plátkem citrónu
- Máte na svetru z bílé vlny zažloutlé skvrny? Do malého množství vlažné vody rozkrájejte tři citróny, promíchejte a svetr do ní na 24 hodin namočte. Skvrny z mramoru odstraníte tak, že vymačkáte polovinu citrónu a do šťávy přidáte trochu octa. Roztokem potřete skvrny a ihned vytřete hadříkem do sucha.
-Nakrojený citrón vždy ukládáme na talířek řeznou plochou dolů. Tak zabráníme nejen jeho vysychání, ale také okysličování, které má vliv na uchování toho nejcennějšího - vitamínu C.
- Chceme-li dostat z citrónu více šťávy a také zlepšit jeho aróma, ponoříme jej před použitím na 5 - 6 minut do teplé vody. Šťávu z citrónů, které již nemají právě nejlepší kůru, raději vymačkáme, nalijeme do tvořítek na led a necháme v chladničce zmrznout. Kostky pak použijeme do limonád a čaje.
- upotřebené zbytky citrónů nevyhazujeme, ale vložíme je do láhve a zalijeme vodou. Před praním bílého prádla nebo utěrek je pak do této vyluhované citrónové vody na několik hodin namočí. Prádlo nejen zbělí, ale odstraní i některé skvrny, zejména od ovoce
- vymačkaným citrónem lze vyčistit skvrny na prádle, vnitřky zašlých skleněných váz a aluminiového nádobí. Povařením zbytků citrónů také odstraníme z nádob sanytr - usazenina by se měla uvolnit
- rovněž skvrny od nikotinu na prstech odstraní silní kuřáci pomocí citrónové šťávy a školní děti tímtež způsobem očistí ruce od inkoustu
- zapálenou citrónovou kůrou odstraníme zápach po smažených jídlech
- citrónová šťáva zjemňuje chuť omáček a salátů, přidáme ji však až do hotových jídel, protože vařením se ničí vitamíny
- další využití citrónu:
Čistí a pere deštníky, hedvábí, pozlacené kovy, měděné nádobí, předměty ze slámy, slonovou kost, stříbro, dřevěné stoly a prkénka, vany a vlnu. Odstraňuje skvrny od borůvek, čaje čokolády, inkoustu, jablek, mléka, moče, rzi, jodové tinktury, trávy, propisovacích tužek, červeného vína a skvrny od žehlení.
- urychluje také zkysnutí mléka

Odstranění potu

11. srpna 2006 v 9:08 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Odstranění potu
- Pocení nohou:Octanová koupel- Koupel z octanu hlinitého připravíte smícháním jednoho dílu octanu na patnáct dílů vody. Přesličková koupel- Dvě lžíce přesličky přelijte 1 litrem vroucí vody a nechejte vychladnout asi na 36°C. Potom do nálevu ponořte nohy a koupejte je asi 10 minut. Šalvějová koupel - Připravíte ji stejně jako předešlou koupel, jen nahradíte přesličku šalvějí. Dubová koupel - Jednu hrst sekané dubové kůry vařte 10 minut v 1 litru vody. Když vychladne, okoupejte si v ní nohy. Ořechová koupel- Připravíte ji stejně jako předešlou koupel, jen nahradíte dubovou kůru listy vlašského ořechu.
- skvrny od potu lze odstranit několika způsoby:
- vypereme ve vodě s čpavkem nebo silnějším saponátem
- použijeme zředění čpavek nebo borax
- velmi účinná je směs čpavku a lihu v poměru 1:10
- pokud látka snáší aceton, použijeme směs čpavku a acetonu
- skvrny z vlněných látek odstraní směs tří dílů lihu, 2-3 dílů éteru a dílu čpavku
- stopy od potu na halenkách a na šatech odstraníme teplým zředěným octem, kterým potřeme postižená místa a pak oblečení pořádně vymácháme


Čištění bronzu

11. srpna 2006 v 9:03 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění bronzu
- Předměty z bronzu opět zazáří čistotou, když je vyčistíte semišovým hadříkem navlhčeným v lihu.
- Bronzové předměty získají zelenou patinu stáří po povaření v lázni z litru 25% čpavku a 200g uhličitanu měďnatého. Vaříme 2-3 minuty. Pokud chceme předměty z mědi naopak vyčistit, použijeme hadřík namočený v převařeném roztoku kuchyňské soli s octem. Poté omyjeme předmět nejprve teplou a potom studenou vodou a vyleštíme

Žehlení a čištění žehličky

11. srpna 2006 v 8:57 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Žehlení + čištění žehličky


- Rada jak bez úhony na žehličce vyžehlit např. tričko, mikinu atd. s obrázkem, který velmi často při žehlení znečistí žehličku. Celý obrázek přikryjeme pečicím papírem a přes něj tričko nebo mikinu v místě obrázku vyžehlíme, a to zcela bezpečně - okolí obrázku je pěkně vyžehlené a žehlička čistá.
- Légu s knoflíky na pánské košili nebo dámské halence nejlépe vyžehlíme na měkké podložce - např. froté ručníku. Knoflíky se mi tak neobtisknou na druhé straně.
- z Připálenou žehličku vyčistíte tak, že s ní přežehlíte vrstvu nahrubo namleté soli.
- Jak na žehličku, jejíž žehlicí plocha je špinavá? Stačí použít tácek nebo pánev, na kterou se žehlička vejde položit. Na dno dáme trochu octa a žehličku do něj položíme plochou dolů. V případě pánve podložíme žehličku špejlemi nebo párátky, aby se nám pánev nepoškrábala. Necháme stát asi hodinu ( při větším zašpinění i celou noc) a poté utřeme hadříkem. Budete mile překvapeni leskem žehličky. PS:doufám,že je jasné, že octa nesmí být moc, aby nenatekl do žehličky.
- Elektrickou i vlastní energii můžete lehce uspořit při žehlení, položíte-li pod potah žehlicího prkna alobal. Umí odrážet teplo, a prádlo se tak žehlí z obou stran současně - tedy za polovinu energie. Ale pozor na ruce! Žehlící plocha bývá opravdu horká.
- po žehlení škrobeného prádla necháme žehličku vychladnout, žehlící plochu očistíme vlhkým hadříkem a přeleštíme flanelem.

Ošetření obuvi a odstranění zápachu obuvi

11. srpna 2006 v 8:52 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Odstranění pachu+ ošetření obuvi


- Pach z obuvi odstraníte jednoduše tak, že do boty nasypete jedlou sodu. Ideální je jedenpytlíček na jednu botu. Necháte působit cca přes noc a druhý den vysajete vysavačem.
- Zápach obuvi Zlikvidujeme, když na noc do bot vložíme kousek křídy.
- Stačí také vytřít vlhkým hadříkem octovou vodou.Zároveň pomáhá proti sporám plísní.
- Na ošetření obuvi se osvědčil obyčejný mastný krém, který je potřeba nanést a pak boty vyleštit starými silonkami. Krásně se pak lesknou a jsou jako nové.
- Vnitřní částí slupky od banánu se dají krásně vyleštit kožené boty.
- než novou obuv poprvé obujeme, namažeme svršky krémem a necháme jím kůži dokonale nasáknout. Potom pečlivě flanelem vytřeme a vyleštíme. Boty budou nejen vláčnější, ale také se z nich později snáze odstraní všechny skvrny a znečištění.
- když nás tlačí bota ve špici, vystříkáme ji ze vnitř trochou lihu a ihned obujeme. Počkáme, až líh zaschne (aby se příliš nevytáhla) a vyjdeme. V případě potřeby můžeme tento postup opakovat, ale pouze tehdy, jde-li o obuv z přírodních materiálů. Můžeme také použít další způsob: místo. Kde bota tlačí, potřeme na punčoše glycerínem. Pokud nás čeká taneční maratón či delší pěší tůra, použijeme triku našich babiček - pod vložku vložíme olšové listy.
- boty zapáchající potem můžeme vytřít hypermanganem, octovou vodou nebo je vystříkat některým z moderních prostředků
- pokud boty vržou je pomoc snadná - stačí natřít podešev lněným olejem nebo je zabalit přes noc do vlhkého hadru.
- - promočená obuv se dá vycpat novinovým papírem, do rána vyschne. Pokud necháme obuv ve vlhku, zplesniví, v suchu zase ztvrdne a scvrkne se. Proto vlhké boty natřeme terpentýnovým olejem, který současně odpuzuje myši. Můžeme také použít tuk, buď speciální na koženou obuv, nebo přírodní rostlinný, jeho zbytky odstraníme hedvábným papírem.
- pokud čistíme vlhkou obuv, půjde nám to snadněji, když do krému přidáme kapku mléka.
- ztvrdlé boty natíráme petrolejem, ale pouze když jsou z pravé kůže.
- nepromokavou se obuv stane poté, co svršky natřeme ricinovým olejem a podrážky lněným.Kůže však musí být před natřením zahřátá, jinak je konečný efekt nulový.
- kožená obuv nesnáší dlouhodobé vlhko. Pokud je provlhlá a zašpiněná, zbavíme ji nejprve kartáčem největší nečistoty, potom omyjeme hadříkem namočeným v mýdlové vodě a nakonec čistou vodou. Boty napneme na vhodné kopyto nebo vycpeme novinovým papírem a necháme volně na vzduchu uschnout. Potom vyleštíme flanelem
- bílé i hnědé střevíce z kůže vyčistíme čas od času mlékem, odstraní se tak staré krémy i nečistota, boty dostanou pěkný lesk a jejich kůže zvláční.. Pro běžnou potřebu postačí bezbarvý krém na vyčištění a krycí krém k ochraně a vyleštění.
- chceme-li dodat ztracený původní lesk černým koženým botám, třeme je chvíli vnitřní stranou pomerančové kůry a pak měkkým hadříkem vyleštíme.
- laková obuv vyžaduje mimořádnou péči. Před prvním obutím ji několikrát natřeme slabou vrstvou ricinového oleje, aby nepopraskala,
- laková obuv nesnáší chlad, a proto ji v zimě musíme obout asi čtvrt hodiny před odchodem z domu. Také po návratu ji necháme alespoň 15 minut na noze. Pokud je venku mráz větší než -5°C, lakovky si raději nebereme. Tuto obuv můžeme čistit mlékem a po zaschnutí vyleštit máslem,skvrny odstraníme terpentýnem, nesmíme však zapomenout boty ihned vysušit, natřít krémem a vyleštit.
- semišová obuv je choulostivější na oděr a skvrny. Pomůžeme si tím, že povrch zdrsníme jemným smirkovým papírem, který odstraní i nežádoucí skvrny. Tuto obuv nikdy nesmíme čistit za vlhka. K čištění můžeme použít také hadřík namočený v teplém mléce.
- obuv z textilních materiálů se nejlépe čistí mýdlovou vodou a kartáčem. Můžeme ji dokonce vyprat v automatické pračce, pokud ji nastavíme na 30°C a vyloučíme odstředění. Mokrou vycpeme novinami, vytvarujeme a necháme uschnout
- Bílou obuv můžeme natřít pastou na zuby - bude skutečně bílá. Bílé štepování na sportovní obuvi můžeme přetřít bezbarvým lakem na nehty, bílá barva déle vydrží
- umělou kůži čistíme krémem, který jsme zakoupili současně s botami. Nikdy nesmíme použít krém, který obsahuje nějaké rozpouštědlo

Mytí oken

10. srpna 2006 v 15:59 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Mytí oken
- Okna jdou perfektně umýt studenou vodou ve které je rozpuštěná lžíce bramborového škrobu. Po umytí okno pouze vyleštíme novinovým papírem. Sklo se krásně leskně a nechytá se na něj prach.
- Při mytí oken dáváme do vody trochu šamponu.Okna se nám potom lesknou.
- Když se nám nechce leštit okna po umytí, tak nasypeme do vody pudingový prášek a tím ta okna umyjeme a necháme zaschnout. Po uschnutí jsou okna sama vyleštěna.
- k leštění skel používáme jelenici
- proti pocení oken pomáhá také potření jejich vnitřní strany roztokem glycerínu a lihu na pálení
- vizitky muších návštěvníků (mušiny) odstraníme pomocí piva
- aby okenní skla zůstala déle čistá, vyleštíme je za sucha novinovým papírem
- pokud jsou skla postříkána od olejové barvy, pokusíme se skvrny vyčistit pomocí kovové mince, kterou přejíždíme po skle, až skvrny zmizí
- pokud se okna zejména za vlhkého počasí nechtějí dát zavřít, potřeme spodní strany rámů mýdlem
- při natírání oken nalepíme na skla mokrý novinový papír tak, abychom natřeli také 2- 3 milimetry skla - dešťová voda pak nebude vnikat pod kyt a ničit dřevo rámu
- zamrzlá okna umýváme vlažnou vodou s Jarem a hrstí solí. Pokud použijeme tento způsob, nebudou se okna nejen potit, ale také znovu nezamrznou

Skvrny od kávy

10. srpna 2006 v 15:47 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Skvrny od kávy
- Starší kávové skvrny odstraníme roztokem kyseliny šťavelové (půl lžičky na půl sklenice vody). Potom tkaninu vypereme v pracím roztoku se lžičkou jedlé sody
- skvrny od kávy čistíme pokud možno co nejdříve, obvykle stačí přeprání v horké vodě. Můžeme také textilii ponořit do mléka, vyprat v saponátu a dobře vymáchat.
- větší skvrny posypeme ihned solí a po chvíli několikrát vymácháme v teplé vodě
- na přírodních tkaninách jako je vlna, bavlna a hedvábí, postupujeme tak, že látku ponoříme co nejdříve do čisté vody a po chvíli přepereme v mýdlové vodě
- syntetické látky vypereme ve vodě s přídavkem čistého lihu
- na šatech zkusíme přetírání octovou vodou, případně posypeme postižené místo solí a vytíráme vlhkým hadříkem
- zatvrzelé skvrny na vlně vyžadují líh, na hedvábí směs lihu a glycerínu. Zkusit také můžeme roztok vody a čpavku v poměru lžička čpavku na půl skleničky vody
- látky, které lze vyvařit, vložíme do studené vody a přivedeme do varu
- Skvrnu od kafe odstraníme tak,že látku namočíme do studeného mléka, poté vypereme.Čerstvé skvrny odstraníme octovou vodou,můžeme také posypat solí a třít vlhkým hadříkem.
Pokud nejde vyprat skvrna od kávy, stačí na skvrnu nasypat sůl a nechat chvíli působit.
- V případě rozlité kávy na koberci, Vám pomůže obyčejná sůl. Stačí vzniklou skvrnu posypat asi půl centimetrovou vrstvou a nechat pár hodin působit. Sůl veškerou tekutinu vsákne. Pak stačí jen vyluxovat.

Čištění deštníků

9. srpna 2006 v 16:34 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Deštníky
- deštník čistíme zásadně lehce a opatrně měkkým kartáčem namočeným do saponátového přípravku nebo směsi čpavku a teplé vody. Pak stejně lehce a opatrně čistou vodou setřeme a necháme uschnout v roztaženém stavu.
- můžeme ho také vyčistit citrónovou šťávou a pak setřít čistou teplou vodou
- špiněné čistíme rozevřené a vypnuté tak, že je přetíráme klůckem namočeným v silnějším roztoku saponátu a hodně vyždímaným. Přetíráme dlouhými tahy od středu k okraji (nečistíme napříč nebo jen na jednom místě!). Až deštník celý přetřeme, necháme ho uschnout a podle potřeby čištění opakujeme. Před dalším čištěním musí však deštník napřed úplně uschnout. Nakonec čistíme ještě asi třikrát stejným způsobem octem zředěným vodou v poměru jeden díl octa na dva díly vody. Octem však nesmíme namočit kovové části deštníku.

Čištění vázy

9. srpna 2006 v 16:28 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění vázy
- Úzké vázy se dobře vyčistí rozdrcenými skořápkami a přidáním několika kapek prostředku na mytí nádobí.Dobře je protřepeme.
- místo prostředku na nádobí lze použít i ocet.
- Do špinavé porcelánové vázy nasypte hrst písku, naplňte ji zředěným saponátem a důkladně protřepejte. Nechte působit přes noc a druhý den vázu pečlivě vypláchněte.
- Pokud potřebujeme vyčistit dno vázy s úzkým hrdlem, je dobré nasypat na dno vázy hrstičku rýže, zalít vodou (při silném znečištění přidat saponát), protřepat a celé vypláchnout. Ostrá rýže odstraní povlak ze stěn a dna vázy.
- Prasklou vázu lze uvnitř vylít tekutým voskem a zase bude vodotěsná. Menší praskliny potřete lakem na nehty.

Skvrny od krve

9. srpna 2006 v 16:21 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Skvrny od krve
- perte v studené vodě. Při starších flecích použijte vodu, do které jste přidali sůl nebo sodo bikarbonou.
- Fleky od krve polejte peroxidem vodíku /kysličníkem/který bývá v každé domácí lékárničce.Fleky vyšumí a zmizí.
Krev
Odstranit skvrny od krve není vůbec těžké, pokud se budete držet některého ze zde uvedených postupů:
- skvrny od krve pereme co nejdříve, a to ve studené vodě. Stará krvavá skvrna praná v teplé vodě či dokonce vyvářená nepustí, protože část krve se ve styku s horkou kapalinou sráží;
- skvrny odstraňuje přeprání ve vlažné vodě se sodou nebo čpavkem;
- čerstvé skvrny čistíme vlažnou vodou s trochou octa;
- skvrnu ihned namočíme do studené vody s přídavkem nějakého namáčecího prostředku a vodu několikrát vyměníme. Nakonec pereme v teplé vodě s mýdlem a teprve potom můžeme vyvařit;
- skvrny od krve z vlněných látek odstraníme kašičkou z pšeničné mouky, kterou necháme na skvrně zaschnout a pak dobře vykartáčujeme. Nakonec přetřeme vodou s trochou čpavku a přežehlíme přes mokré plátno;
- skvrny od krve ze zmrazeného masa nebo ryb musíme vyčistit ihned. Potřísněné místo navlhčíme vodou, posypeme solí a po chvíli vytíráme čistým hadříkem. Oplachujeme tak dlouho, až skvrna zmizí;
- zaschlé skvrny čistíme tak, že látku asi na 1 den namočíme do studené vody a pak potíráme místo roztokem boraxu nebo čpavku;
- zaschlou krev můžeme odstranit také tím způsobem, že skvrnu navlhčíme studenou vodou, posypeme solí, necháme půl hodiny odležet a pak propláchneme v čisté studené vodě. Podle potřeby postup opakujeme;
- velmi jednoduchý je způsob, kdy skvrnu namočíme do vody se solí a vytíráme vyždímaným ručníkem do sucha. Opět opakujeme tak dlouho, až skvrna zmizí.

Skvrny od červeného vína

9. srpna 2006 v 16:16 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
skvrny od červeného vína
1. Skvrny posypeme ihned solí a poté vypereme běžným způsobem.
2. Pokapeme citronem, chvíli počkáme a pak vypereme.
3 .Namočit do horkého či kyselého mléka a po delší době vypereme.
4. Staré skvrny vyčistíme 1O% roztokem kyseliny citronove nebo vinné a běžným praním.
5. Skvrnu od červeného vína zaperte nejprve bílým vínem a potom potřísněnou látku vyperte v pračce.
6. Na skvrnu vysypat asi kilo soli, která vsákne veškerou tekutinu. Zbylou skvrnu dočistit pomocí žlučového mýdla.

Odstranění samolepek a etiket

9. srpna 2006 v 16:06 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Jak odstranit samolepky a etikety:
- Samolepky se z nábytku nejlépe odstraňují pomocí kuchyňského oleje: samolepku namažeme olejem, necháme chvilku stát a potom ho pomocí utěrky začneme drhnout.
- lze použít okenu - také zabrala..
- do skleniček od výživy a jiných - lít vařící vodu a nechat chvíli stát..samo se to začne slupovat a pokud tam zůstane lepidlo...potřít to opět okenou nebo technickým benzínem
- Nálepky ze sklenic odstraníme, když sklenici namočíme, obrátíme dnem vzhůru a na dno silněji poklepem nožem. Potom ji snadno sundáme.

Odstranění zápachů

9. srpna 2006 v 16:01 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Odstranění zápachu - nejen cigaretového
- vymyjte popelníky a nasypte do nich trochu mleté kávy. Pach hned zmizí a budete mít krásně provoněnou domácnost.
- zápach kouře v místnosti potlačíme, když v popelníku zapálíme bobkový list.
- zápach kouře zmizí pokud do místnosti dáme sklenici s octem.
- jakýkoliv zápach z místnosti odstraníme tak, že po vyvětrání nakapeme do horké vody terpentýn, nebo nastříkáme na horkou plotnu bezinkový ocet.
- můžeme také použít malý trik - nakapat na kousek vaty svůj oblíbený parfém a zavěsit ho na lustr či osvětlovací těleso tak, aby nebyl vidět. Teplo žárovky vykoná své, ale nesmíme dát vatu do její tělesné blízkosti, mohla by vzplanout. Byt také můžeme provonět také pomocí již prázdných flakónů od voňavek, které necháme stát na různých místech tak dlouho, dokud zcela nevyčichnou.
- zápach po malování, smažení, vaření apod. odstraní rychle a dokonale silný roztok octa, který necháme povařit, zapálená citrónová nebo pomerančová kůra, pomáhá také zavěsit v místnosti vlhkou houbu, která do sebe pachy přijme.

Záclony - praní a péče o ně

9. srpna 2006 v 15:48 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Záclony - praní
- nepraktičtější jsou záclony polyesterové, které jsou pevné, stálé na světle , lehce se perou a nemusejí se žehlit, nepřijímají také žádné cizí vlivy. Jejich jedinou nevýhodou je, že se musejí prát častěji než např. bavlněné, nejméně 4 krát do roka.
- při praní v pračce je vhodné vložit záclony před praním do většího povlaku polštáře, který uzavřeme
- Nikdy záclony nemneme, nemačkáme, , nedřeme a neždímáme. Naopak nešetříme vodou při máchání. Při máchání krajkových nebo tylových záclon krémové barvy můžeme přidat slabší slabší čajový odvar, který oživí jejich barvu.

- Nejprve záclony přes noc namočíme do livody, ve které rozpustíme kilo soli. Druhý den nasypeme do pračky k prášku na praní 1 balíček prášku do pečiva. Aviváž pak zředíme s octem v poměru 1:1 a záclony vypereme tak, jak jsme zvyklé
- KMezi všemi možnými pracími a bělícími prostředky na záclony jsem v drogerii objevila obyčejnou sodu (rychlorozpustná bezvodá soda na praní a namáčení), funguje to výborně, v podstatě jako tolik doporučovaný kypřící prášek, o kterém jsem četla mimo jiné i v této rubrice. K
- Barevné záclony při praní nevyblednou, namočíme-li je před praním do osolené vody.
- Přidáním pár kapek inkoustu do poslední máchací lázně, budou záclony jako nové, protože inkoust oživí jejich barvu.
- Když peru záclony které mají stejnou barvu ale nestejnou délku, provléknu kratším koncem spínací špendlík, záclony pak nemusím pracně při věšení přeměřovat.
- Silně zašpiněné záclony ze syntetických vláken vložit do automatické pračky, naplním studenou vodou a přidám 1/2 šálku prášku určeného pro elektrickou myčku na nádobí. Pračku zapnot na 1 minutu, pak vypnout a záclony ponechat přes noc v roztoku. Ráno nastavit na program určený pro synt.vlákna a záclony vyperu.