... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Srpen 2006

Čištění připálených hrnců

31. srpna 2006 v 9:40 | ktmr z netu |  rady pro domácnost
Připálené hrnce
- Snadno umyjeme když do nich nalijeme zbytek čaje s trochou soli a necháme 24 hodin odstát
- Soda je výborná nejen na čištění příborů, ale přímo úžasná na připálené hrnce.
- Stejnou službu jako soda udělá kypřící prášek do pečiva.
- Nádobí s připálenými zbytky jídel vyčistíme, když do něj napustíme horkou vodu, nasypeme sodu a necháme půl hodiny stát, popř. povaříme. Dobře a snadno se pak umyje.
- Do hrnce dejte lžičku pracího prášku, 1/2 - 1 litr vody (podle velikosti hrnce) a nechte asi 5 minut vyvařit. Připáleninu sloupnete jak "pleťovou masku" a hrnec bude zase jako nový.

Odstranění škůdců u pokojových květin

31. srpna 2006 v 9:37 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Odpuzovač škůdců u květin
- Bojujete často u pokojových květin se škůdci? Zkuste dát ke květině na zem česnek a ten vám zaručeně škůdce odpudí, jen dejte pozor, aby česnek nezačal klíčit.
- zkušenost s levandulovými květy, které se rozdrobí a nasypou na hlínu v květináči. Časem se rozpadnou a slouží jako hnojivo.
- Pokud Vás trápí černé mušky, které se rodí z hlíny u pokojových rostlin doporučuje se následující postup: Všechny květiny pečlivě prohlédnout, odstranit hnijící listy, nechat substrát u všech rostlin vyschnout až dokud se květiny nezačnou suchem ohýbat, pak zalévat jen do misky nebo obalu tak aby nahoře vůbec hlína nezvlhla.
Jako podpůrný prostředek aplikovat celou skořici zabodnutou do hlíny (lze použít skořici, která už má své za sebou - tedy je vyluhovaná v jídle nebo víně a stejně by se vyhazovala).

Skvrny od tuku - mastné fleky

31. srpna 2006 v 9:32 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Skvrny od tuku - mastné fleky
- mastnými skvrnami rozumíme skvrny od tuků, olejů, vazelíny, různých mastí apod. Jsou zpravidla bezbarvé, nažloutlé až hnědé a většinou tmavší než okolní látka.
- nejčastějším čistidlem je benzín, tetrachlorid a éter. Aby nezanechaly mapy kolem čištěných ploch, podložíme skvrnu pšeničnou moukou či jiným práškem, který vsaje rozpuštěnou mastnotu. Použít také můžeme savý papír. Na silnější látku nasypeme prášek i navrch a zalijeme čistidlem. Když prášek zaschne, vykartáčujeme jej. Pokud je skvrn mnoho, vyplatí se látku namočit do benzínu, promačkat a potom vytřít čistými hadříky. V případě potřeby lze opakovat
- často pomůže pokapat mastnou skvrnu Jarem a po chvíli ji v teplé saponátové lázni vymnout. I tento postup můžeme opakovat
- ve čpavku nebo v lihu rozpustíme sůl a skvrnu vytřeme s následným vypráním
- skvrny vypíráme ve vlažné vodě, pokud nezmizí, přečistíme je trilénem a znovu vypereme
- skvrny z hedvábí odstraníme tak, že na ně nasypeme bramborou moučku a přelijeme ji benzínem. Po dokonalém zaschnutí, vykartáčujeme
- skvrnu přežehlíme mezi dvěma savými papíry, podle potřeby opakujeme, papír ale vždy vyměníme. Zvlášť vhodný je tento způsob u vlněných látek
- skvrny na zdi natřeme obyčejnou křídou vhodné barvy a necháme 24 hodin v klidu, potom lehce oprášíme
- upozornění!!!! Skvrny od tuku nikdy nečistíme lihem.
- Pokud potřebujete odstranit mastný flek a nedaří se za pomocí jaru, použijte jednoduše mýdlo "jelen".Jde to velice snadno.
- Na mastnotu pomáhá také šampon na vlasy. Jen šampon, který je barevný, nejdříve šampon napěnit a pak nanést na mastné místo. Po vyprání je vše zase OK.
- Nejprve je vyžehlíme mezi dvěma savými papíry, zbytek pak odstraníme benzinem. Na pleteninách je vyčistíme kašičkou z pracího prášku a vody. Kašičku vetřeme do skvrny a za 20 minut vymyjeme teplou vodou.
- Na mastnou skvrnu mi pomáhá namáčecí prostředek Namo, spolu s tekutým Vanishem, nechám to v tomto roztoku asi 15 minut a pak normálně vyperu v pračce.
- mastné skvrny na zdi - Místo postříkané tukem zamalujte bílou školní křídou a vrstvu nechte na stěně do druhého dne. Potom křídu opraště - uvidíte, že mastnota zmizí.
- Čerstvé mastné skvrny na textilu posypeme dětským zásypem a vykartáčujeme.

Hnojivo pro pokojové a balkónové rostliny

31. srpna 2006 v 9:16 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Hnojiva:
- hnojivo z banánových slupek- Slupku dáme do prázdné PET lahve, zalijeme vodou, za 24 hod. je možno zalít přímo výluhem. Slupku zalijeme znovu a necháme patřičně vyluhovat (delší dobu). Potom přidáváme do zálivky.
- živiny květinám dodá čaj. Sáčky od černého a zeleného čaje po vylouhováním nevyhazujeme do opadu, ale použijeme je jako hnojivo ke květinám. Sáčky dáme do květináče a zaléváme přes ně. Tím se do zeminy dostanou živiny, které rostlinám prospívají. Asi po týdnu sáček vyhodíme a nahradíme dalším. Také lze sáček usušit a potom obsah přímo nasypat ke kytkám, toto se osvědčilo v létě u kytek na balkoně.
- Místo květinového hnojiva použijte pro pokojové rostliny, které dlouho nekvetly, malé kousky jablek ( odřezky, slupky). Odmění se vám krásnými květy.
- Zvětralý zbytek minerálky ve skleničce nevylévejte ale zalijte s ním květiny, určitě extra dávku minerálů ocení.
- zkuste k vodě, se kterou vodu zaléváte dát kostku droždí a rozmíchat dokud se droždí nerozpustí ve vodě. Je to báječné životně a rostlinně nezávadné hnojivo a květinám jen a jen prospívá.

Ošetření a péče o řezané květiny

31. srpna 2006 v 9:09 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
KK
Ošetření a péče o řezané květiny
- Gerbera - začne se Vám ohýbat, postavte ji na chvilku do vařící vody, ona se zase narovná. Opravdu to funguje!!!
- Chryzantéma - když uvadá, chce seříznout a čistou, pro změnu,ledovou vodu.
- Růže - každý den zastřihávejte stonky a to nejlépe ostrými zahradnickými nůžkami a zastřihnutí proveďte našikmo, aby byl stonek zakončen ustřihnutou špičkou. Růže takto zastřihávejte každý den a ve stejném intervalu jim vyměňujte i vodu ve váze. Dobré je taky rosit hlavičky růží a v případě, že by přece jen začaly klopit příliš brzy hlavičky, přidejte do vody ve váze dva aspiriny. Růže Vám 100% déle vydrží.
- řezané květiny vydrží déle, jestliže do vody ve váze dáme kousek dřevěného uhlí. Dezinfikuje vodu a zabraňuje zahnívání stvolů
- květiny ve váze nám déle vydrží, když do vody přidáme stroužek česneku. Voda zůstane krásně čirá a nekazí se
- řezané květiny vydrží déle čerstvé, když je zastrkáme do syrové brambory, kterou položíme na dno vázy
- řezané květiny vydrží podstatně déle, jestliže do vody ve váze přidáme už použitý sáček černého nebo zeleného čaje
- u pokojových květin neodstraňujeme listy, které jsou jen částečně zažloutlé. Zelený zbytek listu stále dýchá a kdybychom ho odstřihli celý, připravili bychom rostlinu o část nezbytného kyslíku
- aby nám řezané květiny vydržely co nejdéle svěží, řežeme je vždy časně ráno. Přes ztrácejí hodně vody a rychle uvadají. Odlomíme zbytečné, zejména spodní listy a potom ostrým nožem obnovíme na stopkách řez, a to co nejšikměji. U zdřevnatělých stonků (šeřík, růže) odloupneme ještě kousek kůry nebo stonek rozdrtíme.
- řezané květiny dáme do čerstvé studené vody, kterou denně doléváme a po dvou až třech dnech vyměníme. Většina řezaných květin je citlivá na prudké slunce a průvan, naopak se jim dobře daří v polostínu a chladu. Mimořádně jim prospějeme tím, když je večer vyndáme z vázy, zabalíme do papíru a ponoříme do vody v chladné a tmavé místnosti. Někdy se dají zachránit i na první pohled zcela uvadlé květiny. V jejich případě můžeme použít i další způsob - namočit je na noc do vody ve vaně.
- životnost řezaných květin lze prodloužit také přidáním živin do vody:
- astry - kostku cukru
- chryzantémy - tabletku acylpyrinu
- jiřiny - tabletku acylpyrinu
- kamélie - trochu soli
- karafiáty - trochu soli, nebo kostku cukru
- kosatce - kostku cukru
- mimóza - dáme ji do teplé vody
- narcisky - trochu soli, na noc je dáme do chladna
- petúnie - kostku cukru
- petrklíče - kostku cukru
- růže - tabletku acylpyrinu nebo trochu soli, některé druhy vyžadují kostku cukru
- sedmikrásky - dáme je do teplé vody
- šeřík - kostku cukru
- tulipán - kostku cukru
- řezané růže vylučují do vody látky, které jsou pro ostatní květiny jedovaté a proto předčasně vadnou. Nesnášejí se dokonce ani tmavě červené růže se žlutými čajovými hybridy.
- velmi nesnášenlivé jsou konvalinky, které ve svém sousedství nestrpí žádnou jinou květinu a zahubí ji. Podobně se chovají i karafiáty, narcisy a lilie. Tyto květiny dáváme do vázy vždy samostatné.
- na řezané květiny působí i další vlivy. Například karafiát nesnáší hluk. Postavíme -li ho blízko televizoru nebo rozhlasu, velmi brzy uvadne.
- hledíky, růže, karafiáty i většina ostatních řezaných květin nepoměrně rychleji uvadnou, vyskytuje-li se v jejich blízkosti plyn jménem etylén. Ten vyprchává ze zralého ovoce, větviček ovocných stromů, opadaných lupínků jmelí. Proto se nedoporučuje kombinovat vázy s řezanými květinami s mísami krásného a zralého ovoce.
- cyklámenu, který vadne již druhý, nejvýše třetí den, pomůže, když mu natrhneme stonek po celé délce špendlíkem nebo jehlou. Chryzantémám každý den kousek odlomíme. Gladioly potřebují velké množství vody a prospívá jím každodenní seřezání stonku.
- Snažíte se upravit kytici ve váze, ale ať děláte, co děláte, dlouhé stonky s květy neustále padají do stran? Pomozte si kouskem králičího pletiva, který vložíte pod okraj vázy. Drátěná očka udrží "neposedné" květiny na svých místech.


Odstranění žvýkačky

31. srpna 2006 v 8:29 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění žvýkačky
- Děti občas potká nepříjemnost v podobě nalepené žvýkačky ve vláskách.Nemusíme je stříhat,stačí žvýkačku potírat ledem v sáčku,krásně se vydrolí.
. žvýkačku přilepenou na koberci obložíme kousky ledu, zkřehlou rozlámeme a oloupeme. Skvrnu překryjeme kašičkou z benzínu a magnézia a dočistíme mýdlovou vodou.
. žvýkačku na oděvech odstraníme podobně. Nejprve ji zmrazíme a pokusíme se ji odlomit. Na hladkých látkách to jde poměrně snadno, na pleteninách už podstatně hůř. Skvrnu pak namočíme trichlóretylénem nebo benzínem, třeme rukojetí lžíce a vytlačujeme do podložky z čistého ručníku nebo hadříku. Potom skvrnu do široka vytíráme benzínem a nakonec potřeme vlhkou utěrkou a přepereme, abychom odstranili zbytky cukru.
- Pokud se přilepí žvýkačka na koberec, osvědčil se přípravek na rozpouštění tmelů ve spreji (je to lehká nafta). Stačí postříkat a hadřičkou setřít. Zbytky pak povysávat vysavačem. Podaří se tak odstranit žvýkačku i z kalhot. Navíc je to velmi rychlé.

Odstranění mravenců a dalších škůdců

31. srpna 2006 v 8:26 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Mravenci + broučci a další škůdci
- na mravence pomáhá kypřící prášek do pečiva - stačí nasypat.
- Proti mravencům je skvělý hřebíček. Stačí ho dát do kuchyně buď někam volně na misku nebo přímo na "mravenčí cestičku".V kuchyni je to milejší než nějaké chemické prostředky a navíc hezky voní.
- Dostali se vám mravenci do bytu ? Zbavíte se jich jednoduše. Smíchejte marmeládu (nebo med) s droždím a položte na cestičky a uvidíte, brzy budou pryč
- Mravenci - cestičku, kterou mravenci chodí, posypte jedlou sodou, chilli nebo boraxem.
- mravence přitahuje vše sladké, proto nenecháváme nikdy na podleza nebo ve spíži rozsypaný cukr. Můžeme vložit mezi potraviny kousky nakrájeného citrónu nebo dřevěného uhlí, což jsou dvě věci co mravenci nesnášejí
- Máte problémy v letních měsících s broučky ve spíži? Stačí si do spíže pověsit větvičku ze stromu, který rodí lískové ořechy. Do týdne bude klid od škůdců.
- Aby mouchy nelétaly do oken, stačí nasbírat květy pažitky a položit na parapet nebo zavěsit v gáze do okna. Vůně z květů pažitky mouchy odpuzuje.
- Problém se slimáky na zahradě vyřeší obyčejná kuchyňská sůl, jen je nutnost po ránu se trochu projít a slimáky posypat. Ti se pak rozleptají..
- na hlemýždě ve sklepě j je to jednoduché a hlavně bez chemie. Usušte skořápky a rozdrolte je po zemi. Hlemýždi se pořeží a jednoduše vyschnou.
- proti slimákům v akváriu: je dobrá mrkev. Ponořte celou mrkev do akvária na pár hodin a uvidíte kolik se jich na ní chytne. Potom mrkev jen vytáhněte se slimáky spláchnete a na druhý den pokračujete ve výlovu stejným způsobem.
- Mšice z pokojových rostlin omývám silným roztokem mýdlové vody. Čistou rostlinu osprchuji vlažnou vodou. Také pomáhá, strčit oloupaný a naříznutý stroužek česneku do květináče.
- mšice nesnáší vlhko a teplo. Mšic se dá zbavit tak, že květinu orosíme (hodně) vodou, zalijeme ji a navlíkneme na ni igelitový sáček (pytel)tak, aby byl zabalený i květináč a zavážeme. Necháme "pařit" 3 dny, potom kytku osprchujeme a v případě, že bylo napadení velké ještě celou proceduru zopakujeme. Kytkám to neublíží a mšice zmizí.
- ve formě sušeného prášku z květů je vratič známý prostředek proti nejrůznějším parazitům, jako jsou vši, štěnice, blechy, klíšťata atd. Lze ho usušit a poté zavěsit v bytě, nebo květy rozdrtit na prášek, který dáme na misku. Můžeme si také připravit tinkturu -hrst květů vratiče a tři posekané stroužky česneku přelijeme 100 ml líhu a necháme týden louhovat. Pak scedíme, dáme do rozprašovače a tímto přípravkem si postříkáme kalhoty při cestě do lesa, abychom odpudili klíšťata. Pro vůni můžeme přikápnout pár kapek esenciálního oleje.
- obtížný hmyz jako jsou komáři a mušky zaženeme, když na okenní římsu položíme čerstvou snítku rajčat, která nepříjemné trapiče odpuzuje
- obtížné rybenky, které mají rády vlhkost a objevují se nejčastěji v koupelně, úspěšně zapudíme, když do míst jejich výskytu položíme kousek vanilky. Její vůni nesnášejí a proto za krátkou dobu samy zmizí
- novinový papír ve skříni nám pomůže jako ochrana proti molům, protože moli nesnášejí pach tiskařské černi

- Vůně levandule zapuzuje komáry, ale zároveň léčí jejich štípnutí. Domácnost nejenom krásně provoní, ale když ji zavěsíme do skříně, účinně tam ochrání oděvy proti molům. Odpuzují však i jiný obtížný hmyz, můžeme si proto v bytě umístit tzv. potpourri - okrasné misky ze skla či keramiky naplněné levandulí. Když ji občas promícháme a mírně zakápneme několika kapkami koňaku nebo esenciálního levandulového oleje, opět ji rozvoníme.
- Mouchy -mouchy nemají rádi citrusovou vůni, proto doma používejte aromalampy s citrusovými esenciálními oleji. Stejně tak esence můžete nakapat na lampu, která když se zapne, bude se ohřívat a uvolňovat vůni.
- Blechy- obojek vašeho domácího mazlíčka namočte do směsi bylinného hydrosolu a česneku. Po koupání jeho srst opláchněte v silném odvaru z máty či pelyňku.
- andulky zbavíme roztočů, jestliže na vnitřní stranu jejich klece pověsíme silnější bílou látku. Roztoči se na ní usadí a my je potom jednoduše vyklepeme
- proti molům dáváme do skříně některý z prostředků proti molům, buď zakoupený, nebo domácký - mýdlo bez obalu, tabík a další.Velmi účinné je dát do místnosti lopatku žhavého uhlí posypat je sírou nebo polít silným vinným octem (pozor na požár) a nechat místnost dvě hodiny zavřenou.
- Pokud se i přes prevenci u nás mol objeví, vyklepeme nebo vysajeme vysavačem ohrožené věci, při zevrubnější prohlídce pomocí kartáče odstraníme i housenky, které se již stačily vylíhnout a spokojeně požírají náš šatník. Vlněné tkaniny je dobré přežehlit přes mokrý hadr. Skříň důkladně vymyjeme slanou vodou a dáme do ní některý z prostředků proti molům.. Dobrý je celý postup ještě jednou asi po 2-3 týdnech opakovat.

Čištění šperků

25. srpna 2006 v 21:59 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění šperků
Když máte začerněné a zašedlé stříbrné šperky, výborná je bílá zubní pasta, kterou dáte na starý kartáček a šperky vyčistíte. Budou zase krásně lesklé.
Stříbrné i zlaté předměty dám do plecháčku s vodou,do které kápnu trochu jaru a přidám lžičku jedlé sody,nechám projít varem. Funguje i popel od cigaret,který si naberu na hadřík a vyleštím.
* šperky při čištění nejprve ponoříme na několik minut do misky s přípravkem na mytí nádobí. Pak je jemně vyčistíme měkkým zubním kartáčkem.
* prsten, který nejde stáhnout z prstu, uvolníme, když prst namočíme a kolem prstenu namydlíme. Když prsten nejde sundat, protože prsty teplem otekly, ponořte ruku do misky s vodu a ledem.
- Na čištění šperků zabírá také pravá mořská voda, kterou si můžete přivézt z dovolené. Zlaté a stříbrné šperky do ní na jeden den ponoříte a uvidíte jak zase naberou lesk. Nezapomeňte je poté ale opláchnout od soli.
- Stříbrné a zlaté šperky nádherně vyčistíme - když na dno malého kastrůlku vložíme alobal, na to šperky, zasypeme jedlou sodou. a dáme povařit. Vše se pak nádherně blýská a prstýnky s řetízky máme jak nové.
- Stříbrné šperky snadno vyčistíte zubním kartáčkem a pastou, na zlaté šperky si vezměte zase prášek do pečiva.
Uzly na řetízku, které nejdou rozvázat, zakapte olejem a po chvíli působení za pomocí jehly rozvažte.
- Dobrým prostředkem na čištění zlata je cigaretový popel, kterým povrch předmětu potíráme. Zlaté šperky můžeme umýt ve vlažné mýdlové vodě, důkladně opláchnout a leště důkladněji vytřít dosucha.
- Zlaté nebo stříbrné ponořte na noc do sklenice piva. Ráno je vyčistěte, ušetříte za drahý prostředek.
- Určitě se vám někdy stalo, že vám stříbrný náramek, prstýnek, řetízek ze stříbra, nebo bižuterie zezelenala. dobrá rada, jak tomu předejít - potřete takovou věcičku ze stříbra bezbarvým lakem na nehty a uvidíte, jak dlouho vám vydrží
- čištění šperků vařit s jedlou sodou ve vodě a kouskem hliníku ( desetník, lžička ) a pak vyleštit nemá to konkurenci ale čistit zlato zvlášť stříbro taky
Kovy pozlacené - Tyto kovy čistíme kuchyňskou solí smíšenou s citrónovou šťávou. Pak opláchneme čistou vlažnou vodou, vytřeme a vyleštíme sametem. Jestliže ukládáme šperky z těchto kovů na delší dobu, zabalíme každý zvlášť do černého papíru a uložíme v suchu a chladnu.

Odstranění molů ve skříni

24. srpna 2006 v 17:09 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Dejte molům ve vaší skříni vale
Nepříjemným spolubydlícím ve vašem šatníku by se mohli stát i moli. Tito textilní škůdci nežijí v přírodním prostředí, ale nejraději vyhledávají teplé lidské příbytky. Škodlivé jsou pouze samičky, které nakladou do vašeho oblečení vajíčka, z nich se vylíhnou malé larvy a ty potom v průběhu 2 až 6 měsíců konzumují vaše nejoblíbenější svršky. Pak se promění v kukly, ze kterých se vylíhnou opět dospělí jedinci. Vyžírají na tenkých látkách oválné dírky, na kožešinách spasou chlupy. Po vylíhnutých kuklách zůstávají bělavé zámotky.
Co proti molům dělat?
Především je nelákat. V bytě bychom měli zlikvidovat všechna znečištěná místa, která moli vyhledávají. Důležité je nepřeplňovat šatník, oděvy by měly volně viset, každý zvlášť na svém ramínku. Skříně je nutno často větrat, tím vzniká lehký průvan, který moli nenávidí. Láká je také propocené oblečení. Proto bychom měli oddělovat čisté prádlo a již nošené věci.
Velice účinné je i používání tzv. odpuzovačů, aromatických bylin, které molům nevoní. Využít se dá bazalka, levandule, máta, oregano, šalvěj, tymián. Obsahují vonné silice, které osvěžují vzduch a zároveň ho ozdravují, protože ničí škodlivé bakterie. Použít lze i listy vlašských ořechů, sušenou pomerančovou kůru, kaštany, voňavé mýdlo nebo chmelové šištice. Moje babička vkládala do skříně noviny, neboť moli nesnášejí pach tiskařské černi.

- proti molům dáváme do skříně sušenou pomerančovou kůru - vložíme ji třeba do plátěného sáčku a zavěsíme na ramínko
Dříve se také v hojné míře používal k odpuzování molů a k jejich hubení naftalín, ale protože jeho výpary jsou nejen nepříjemné, ale jak se ukázalo, tak i lidem škodlivé, přestal se prodávat.
Jestliže se již molům podařilo vniknout do vašeho oblečení, je dobré oblečení vyvětrat, sluníčko zničí nakladená vajíčka, účinné je i přežehlení oděvu nebo uložení na delší dobu do mrazáku. Našpiněné prádlo vypereme, abychom neposkytovali další zdroj. Příliš poškozené oděvy vyhodíme, z ostatních larvy a kukly vysajeme nebo ručně odstraníme a vypereme. Šatník pečlivě vymyjeme a pravidelně větráme.

Zónová dieta

21. srpna 2006 v 19:50 | http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=6154 |  diety
Zónová dieta

Je založena na příjmu potravy se s vyváženým poměrem sacharidů, bílkovin a tuků. (Přesněji 40 % sacharidů, 30 % tuků, 30 % bílkovin). Žádné jídlo by nemělo přesahovat 2000 kj. Zároveň vás naučí pravidelnému stravování, protože maximální časové rozpětí mezi jídly jsou 4 hodiny. Poslední jídlo si lze dopřát těsně před spaním.
Dieta povoluje potraviny, jako jsou drůbeží maso bez kůže, mořské plody, ryby, celozrnné potraviny, zelenina a tofu. Zónová dieta není krátkodobá záležitost a je třeba ji přijmout jako nový způsob stravování, na který si lze zvyknout a díky němuž si udržíte zdravou váhu.

Dieta podle krevních skupin

21. srpna 2006 v 19:45 | http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=6154 |  diety
Dieta podle krevních skupin
Teorie lékaře Petera D´adamo tvrdí, že pro příslušníky určité krevní skupiny existují potraviny, které jejich tělu prospívají a naopak, ty, které mu škodí a způsobují obezitu.
Pokud máte skupinu 0, jsou pro vás vhodné ryby, dýňová semínka, fazole, rýže, minerálky, zelený čaj, zelenina, ovoce a bílé maso. Vyhýbejte se obilninám, obilným výrobkům bramborům, mléčným výrobkům, kyselému ovoci, lososu, kaviáru, husímu masu, máku, ořechům (kromě vlašských).
Vlastníte-li skupinu A, dopřejte si obilniny, obilné potraviny, rostlinnou stravu, sladkovodní ryby, arašídy, dýňová semínka, luštěniny, rýži, křen, kávu a červené víno. Zároveň se rozlučte s mléčnými výrobky, masem, uzeninami, tuky, pistácií a plody moře.
Máte-li krevní skupinu B pochutnávejte si na mléčných výrobcích, vajíčkách, rybách, rýži a zelenině. Zapomeňte na obilniny, vepřové maso, drůbež, čočku a mořské plody.
Jestliže vám v žilách koluje krev skupiny AB, pak se projíte ke štíhlosti obilninami, rostlinnou stravou, mléčnými výrobky, vajíčky, králičím a jehněčím masem, ovocem, zeleninou, rybami a ořechy. Nesmíte dát do úst hovězí a vepřové maso, máslo, kukuřici a plísňové sýry.
Ačkoli je tato dieta oblíbená v celé Evropě, její účinnost není ničím podložena a nikdy nebyla dokázána.

Cambridgeská dieta

21. srpna 2006 v 19:39 | http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?id=6154 |  diety
Cambridgeská dieta

Systém cambridgeské diety spočívá v konzumování instantních potravin jako jsou různé tyčinky, polévky, koktejly. Každý den si můžete zvolit pouze tři výrobky dle své chuti. Váš denní kalorický příjem se údajně redukuje na přibližné 2000 kJ. Přitom doporučený denní příjem pro hubnoucí osoby je 5000 kJ. Cambridgeská dieta je vhodná pro extrémně obézní ženy. Nelze říci, že je zdravá, protože vynechává taková jídla, jako je zelenina a ovoce. Zároveň vás neučí novým a lepším stravovacím návykům, takže po skončení se velmi pravděpodobně setkáte s jo-jo efektem. Oblíbená je především ve Spojených státech a v Anglii.

Čištění chlupů od zvířecích miláčků

21. srpna 2006 v 12:47 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Čištění chlupů od zvířecích miláčků
- chlupy na vypraném prádle - stačí dát do pračky molitan, nebo houbičku na nádobí (odstraňte hrubou část). Zvířecí srst se při ranní prádla nalepí na molitan. Opravdu to funguje !
- Pokud se chceme zbavit chlupů od pejska nebo kočičky na sedačce či koberci, použijeme vyřazené zmuchlané punčocháče. Chlupy se krásně zachytí i bez luxování.
- zachlupené šaty , koberce i čalouněný nábytek vyčistíme navlhčenou pěnovou gumou nebo kartáčem mírně namočeným do lihu či teplé vody

Čištění prkének

21. srpna 2006 v 12:42 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Prkénka
- Dřevěná prkénka a stoly se po vydrhnutí přetírají rozkrojeným citronem a pak opláchnou. Budou pak nejen čisté, ale také krásně vybělené.
- Prkénko na syrové maso čistíme pomocí hrubé soli.

Čištění vařeček

21. srpna 2006 v 12:37 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
- Aby byly vařečky jako nové, stačí je na noc namočit do slané vody. A budou pěkné jako, když jste je koupily.
- Dřevěné vařečky se těžko čistí, protože se na nich usazují stopy po mastnotě. Jestliže je před použitím podržíte pod studenou vodou, tuk se na nich nebude usazovat tak snadno a ani nebudou tolik přejímat pachy z jídla.
-
Silně znečištěné vařečky vyčistíte, ponoříte-li je přes noc do vody, v níž jste rozpustili trochu sody.

Čištění výrobků z kůže a koženky

21. srpna 2006 v 12:33 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Výrobky z kůže


Přeschlé a scvrklé kožené kabáty, rukavice apod. přetíráme čistým hadříkem namočeným v ricinovém oleji. Vybledlá nebo odřená místa načerníme před potíráním barvou na kůži, tu však musíme nechat dobře zaschnout.

Plíseň z kožených předmětů odstraníte tak, že ji nejdříve vytřete vazelínou a pak ošetříte aerosolovou impregnací na kůži. Kožené kabelky nebo obuv dobře vyčistíte a vyleštíte pomerančovou kůrou. V případě potřeby a znečištění očistěte nejprve kožené předměty slabým roztokem čpavku, vysušte a potom potřete pomerančovou kůrou.

Kožené čalounění vytřete při čistění hadříkem namočeným v teplém mléce a po vyčištění vyleštíte kouskem starší, již několikrát seprané sametové látky. Ošoupaná místa potřete vaječným bílkem s trochou inkoustu nebo tuše příslušné barvy a pak je vyleštíte. Jiný postup doporučuje nejdříve otřít předmět hadříkem namočeným v octě a potom přetřít Iněným olejem. Nakonec do sucha vytřeme flanelem. Tmavé skvrny z kožených sedacích souprav můžeme vyčistit terpentýnem a lesk jim vrátíme potřením rozkrojenou cibulí.

Méně znečištěné sedací soupravy čistíme vlažnou vodou, do níž můžeme přidat i některý běžný saponát (Jar, Pur apod). Po vyčištění je do sucha vytřeme. Koženkové soupravy čistíme pastou Kordovan podle přiloženého návodu. Jiný postup se nedoporučuje.

Čištění kožešin

21. srpna 2006 v 12:31 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Kožešiny

Kožešinový oděv nebo oděvní doplněk po svléknutí vždy vytřeste. Neděláme to jen kvůli tomu, abychom jej zbavili sněhu, dešťových kapek nebo prachu, ale také proto, aby se srovnal jeho vlas.

Mokré kožešinové oděvy po vytřepání zvolna usušíme při teplotě kolem 18 °C. Po uschnutí se lehce překartáčují. Pamatujme si zásadu, že kožešinové výrobky vždy věšíme na ramínko nebo figurinu, nikdy je nevěsíme za poutko.

Pro delší uskladnění vybíráme vždy chladnější místo s normální vlhkostí vzduchu. Při vyšších teplotách kožešina vysychá, při zvýšené vlhkosti se kůže kazí a při vysušení láme. Pod vlivem světla, zejména slunečního, ztrácejí kožešiny barvu a například bílé kožešiny žloutnou, což se domácími prostředky odstranit nedá.

Proti molům můžeme uskladněné kožešiny chránit buď zakoupenými přípravky, nebo přípravky domácky připravenými. Velmi dobré je vytření skříně terpentýnem, nádobka s tetrachlórem nebo eukalyptovým olejem. Moli také nesnášejí tabák, terpentýnové mýdlo, parachlorbenzol, pačuli, komonici, levanduli, rozmarýnové listí, tymián, šalvěj a pelyněk. Kožešiny můžete také lehce postříkat směsí, kterou si připravíte tak, že do lihu dáte hrst kafru a trochu pepře, nádobu uzavřete a necháte několik dní stát na slunci. Po procezení máte výborný prostředek proti molům. Moly můžete také oklamat - stačí dát do skříně kousek červené vlněné látky a larvy si pak ostatních šatů ani nevšimnou.

Před čištěním kožešiny nejdříve dobře vyprášíme, vysajeme vysavačem a nakonec ještě důkladně prokartáčujeme.

Silně znečištěné kožešiny, zejména skvrny od potu, tuků apod., čistíme směsí denaturovaného lihu a kuchyňské soli (1 čajová Ižička lihu a 3 čajové Ižičky soli na 1/2 litru vody). Kožešiny můžeme čistit čistým vlněným hadříkem namočeným do benzínu nebo trichloretylénu.

Velké kožešinové výrobky se dají čistit i čistými a trochu zahřátými dřevěnými pilinami nebo pšeničnými otrubami navlhčenými benzínem. V žádném případě však nesmíte použít piliny z jehličnatých stromů, které jsou smolnaté. Postup je jednoduchý: 1-2 hrsti pilin nasypeme na kožešinu a rukou je důkladně vetřeme do vlasu na ploše několika čtverečních centimetrů. Silně zašpiněná místa ošetříme stejným způsobem i několikrát. Nakonec celou kožešinu důkladně vyprášíme a rozčešeme.

Bílé kožešiny můžeme čistit stejným způsobem bramborovou moučkou, v tomto případě však bez benzínu. Nejlepším přípravkem na čištění kožešin je však speciální pasta. Připravíme si ji z plavené křídy (případně i rozemleté školní křídy) a páleného magnézia, které můžeme nahradit také mastkem. Stejné množství obou komponentů dáme do malého hrnečku a za stálého míchání k němu přidáváme trichloretylén nebo benzín, dokud se nevytvoří středně hustá pasta, které by neměla téct. Hned po přípravě ji kartáčem nebo hadříkem natřeme na kožešinu, necháme dokonale zaschnout a suchý prášek pak odstraníme i s nečistotami kartáčem.
_ Bílé umělé kožešiny vypráním žloutnou-někdy. Doporučuji přidat do prací lázně ocet. Pokud už zežloutly, zkuste jej vytírat citronovou šťávou se stejným množstvím vody.

Pro zvýšení lesku můžeme kožešinu potřít hadříkem namočeným v octě.

Ztvrdlý povrch kožešinových výrobků můžeme změkčit následujícím způsobem: nejdříve natřeme kožešinu roztokem octa a kuchyňské soli (2-3 Ižíce octa na 50 g soli). Místo tohoto roztoku můžeme také použít zvláště u tmavých kožešin emulzi, kterou si připravíme roztokem 100 g mýdla, 100 g rybího tuku a 15-20 kapek lihu v několika decilitrech teplé vody. Oba roztoky nanášíme z rubové strany a necháme působit v co největším množství asi 3-4 hodiny. Po zaschnutí kožešinu v rukou opatrně promneme. Pokud se nám roztokem podařilo znečistit i vlas, vyčistíme ho snadno benzínem.

Bílé a světlé kožešiny, jejichž základ tvoří velmi tenká kůže stále si zachovávající svou pružnost, můžeme vyprat v mýdlových vločkách tak, že jimi pohybujeme jako při máchání. Potom vymácháme ve vlažné vodě, ale neždímáme. Mokrou kožešinu posypeme křídovým práškem a usušíme při pokojové teplotě. Poté vykartáčujeme, vyprášíme a pročešeme.

Uvedené postupy platí pouze pro čištění a ošetřování přírodních kožešin nebarvených. Barvené a umělé kožešiny ošetřujeme pouze prostředky podle doporučení výrobce. Kožešiny můžeme svěřit také k vyčištění příslušné chemické čistírně, která ponese také riziko, které jinak v případě domácího čištění leží jen a jen na nás. Kožešinové čapky a klobouky nosíme obvykle celou zimu a čistíme po skončení sezóny. Pot a zamaštění od vlasů na hedvábné či jiné podšívce vyčistíme čistým benzínem nebo benzínovým čističem skvrn a občas lehce vystříkáme vnitřek čepice tělovým dezodorantem.

Bílek

21. srpna 2006 v 12:26 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Bílek


Vaječný bílek používáme v domácnosti především k šlehání sněhu, který je důležitou součástí celé řady pokrmů. Chceme-li ušlehat sníh pevný a tuhý, přidáme do bílků před šleháním špetku soli. Bílky na šlehání nemají být vzdor vžitému názoru studené, nejlépe se ušlehají při teplotě okolo 20°C.
Sníh z bílků je dobrým lepidlem k nalepování papíru na sklo. Sníh necháme roztéci, papír jím potřeme a provlhčíme, přitlačíme na sklo a měkkým, čistým hadříkem jej na chvíli přitlačíme. S úspěchem můžeme tohoto návodu použít při lepení štítků na sklenice s kompotem nebo při nalepování výzdoby do oken. Má totiž tu výhodu, že se dá velmi snadno smýt i se zbytky lepidla teplou vodou. Stejně dobře lepí vaječný bílek také porcelán a sklo, čistí aktovky a zašlé vazby kožených knih.
Čerstvou skvrnu od bílku odstraníme vypráním ve studené nebo vlažné vodě (nikdy ne teplé či dokonce horké), starší vyčistíme čpavkem.

Skvrny od bláta

21. srpna 2006 v 12:25 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Skvrny od bláta
- Měli bychom si pamatovat, že skvrny od bláta nejlépe vyčistíme tak, že je necháme dokonale zaschnout a potom vykartáčujeme po vlasu tkaniny. Když i přes naši velkou snahu zůstane na látce zbytek skvrny, vyčistíme jej benzínem nebo terpentýnem (podle druhu látky, raději si předem uděláme například na záložce zkoušku). Prací tkaniny můžeme přeprat nebo vymáchat v mýdlové vodě či vytřít čistým hadříkem. Na zvlášť zatvrzelé skvrny zaútočíme zředěným octem.

Inkoust a jeho využití

21. srpna 2006 v 12:23 | ktmr z netu + literatura |  rady pro domácnost
Inkoust

Řada hospodyněk ví, že přidá-li do poslední máchací lázně pár kapek modrého inkoustu, budou záclony po uschnutí jako nové, protože inkoust oživí jejich barvu. Pokud byste však přidali do vody inkoustu více či manžel při psaní domácího úkolu za nezdárné dítko dokázal popsat vedle sešitu i svou bílou košili, nabízíme vám několik způsobů k odstranění inkoustových skvrn:
- skvrnu ihned namočíme vodou a vysušíme savým papírem, potom čistíme saponátem a nakonec citrónovou šťávou;
- skvrny velmi dobře pouštějí po vyprání ve vodě s přidáním přípravku NAMO;
- skvrnu čistíme kuchyňskou solí navlhčenou citrónovou štávou, necháme chvíli působit a potom důkladně vymácháme;
- čerstvé skvrny na bílém prádle přepereme v horkém mléce;
- skvrnu ponoříme do syrového mléka a necháme v něm, dokud mléko nezkysne, a potom normálně vypereme;
- skvrnu navlhčíme a posypeme kuchyňskou solí, asi po hodině vypereme;
- skvrny na parketách vyčistíme citrónovou šťávou;
- skvrny na kovralovém koberci odstraníme TIXEM, který nasypeme na postižené místo a zalijeme horkou vodou. Pak vytíráme čistým hadříkem tak dlouho, až skvrna zmizí;
- skvrny na dřevěné podlaze vyčistíme tím že na ně necháme určitou dobu působit zředěnou kyselinu solnou;
- skvrny na nábytku vyčistí citrónová nebo pomerančová kůra, můžeme použít též petrolej.
- pomocí citrónové šťávy odstraní školní děti skvrny od inkoustu na prstech