... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Recept na štíhlost

19. června 2006 v 21:47 | z netu |  diety

Jen tak a ne jinak se staneme štíhlými

//<![CDATA[ IM_pozice(5709); //]]>
19. 3. 2000. Proč se v Německu tak mnoho hovoří o dietách a odtučňovacích kúrách, je americkým expertům o štíhlosti nejasné. V USA totiž blednou pojmy dieta a kalorie více a více od té doby, co jsou odhaleny mechanismy štíhlé linie. Vitaminy a jiné biolátky nejenom aktivně pobaví, udělají fit, uzdraví, ale zároveň zeštíhlují.
"Každý člověk se může stát na dlouho štíhlý docela bez diety," slibují noví odborníci na štíhlost, obzvláště na kalifornské vysoké škole - centru zdravotní revoluce.
Rozhodují o tom tři biochemické procesy v našem těle. Nejprve se musí dostat tuk z tukových polštářů na břiše a hýždích do krve.
Za druhé musí tuk z krve do buněk a za třetí se musí tuk spálit v tělesné buňce. Když jen jeden z těchto mechanismů není "ve své kůži", nikdy a vůbec nezeštíhlíme, a je docela jedno, kolik diet absolvujeme.

U většiny obézních a s nadváhou jsou v adipocytech (tukových buňkách) uzavřeny triglyceridy (molekuly tuku) jako v bankovním trezoru. Nové a nové triglyceridy proudí nezadržitelně dovnitř a namačkají se do již bez tak naplněné ošklivě žluté buňky a žádná z molekul tuku nemá chuť opustit buňku. Je to osudné, protože tukové buňky mohou přijímat neomezené množství tuku. Tukové buňky obézního člověka jsou až 100krát větší než u štíhlých osob.
Mikroskopicky droboučké klíčky k otevření adipocytů mají v prstech jen stresové hormony. Vždy při stresu potřebuje organismus novou energii, to jest tuk jako pohonnou látku. Proto jsou nadledvinky plně napěchovány surovinou pro produkci stresových hormonů - adrenalinu. Tyto molekuly stresu jsou aktivní při hladu, tělesné činnosti, nízké hladině cukru nebo při každé formě stresu. Vyplaví se k tukovým buňkám a uvolní tam triglyceridy, které jsou napojeny a odtransportovány krevními bílkovinami, albuminy.

Večer ve spánku je jen málo stresu a sotva nějaký pohyb, přesto jsou každou vteřinu tělesné buňky zásobovány pohonnými látkami. Příroda si proto opět vymyslela geniální nápad: růstový hormon.
70 minut po usnutí uvolňuje podvěsek mozkový v mezimozku mikroskopicky maličká množství růstového hormonu, noční stresový hormon, do krve. Molekuly hormonu otevřou tukové buňky a uvolní molekuly tuku, které mohou být použity pro tvorbu energie. Růstové hormony udržují zvířata ve volné přírodě štíhlá a fit. Starají se o to, aby tuk nemohl být na dlouho ukládán do buňky, ale využíván pro tvorbu energie. Z těchto důvodů jsou časně ráno ptáci, vysoká zvěř, zajíci, veverky a jiná zvířata nabiti energií.
U našich dětí to není nic nového. Růstovému, nočnímu hormonu můžete poděkovat za to, že zůstanete hubenými a ráno výkonní.


Kdybyste vzali podvěsek mozkový mezi palec a ukazováček a stiskli jej, vystříkla by jen voda a růstový hormon. Ostatních devět hormonů je obsaženo jen v minimální koncentraci. Zeštíhlující hormon je v přírodě tedy velmi cenný. Mnoho lidí s nadváhou a obézních má ale velmi nízké hodnoty růstového hormonu v krvi, protože jejich podvěsek mozkový není správně živen. Vlastní aktivní, totiž noční fáze odtučnění u nich neexistuje. Američtí biochemici proto nabízejí zázračný tip:
pozdě večer před ulehnutím ke spánku snězte jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže (asi 30 gramů) společně s citronem. Kdo není schopen kousat do citronu, může vypít šťávu (ale žádnou šťávu z obchodů!). Z této kombinace připravuje podvěsek mozkový celou noc růstový hormon a současně probouzí hormon ACTH (adrenokortikotropní hormon). Je produkován při ranním rozednívání, když podvěsek mozkový svou produkci růstového hormonu brzdí. Také ACTH je stresový hormon užírající tuky.

Druhým stupněm na cestě k zeštíhlení je podpora vstupu tukových molekul cirkulujících v krvi do buněk. K tomu účelu má metabolismus zvláštního pověřence, totiž karnitin, kvazivitamin. Sedí na buněčné membráně, a když vidí plavat kolem molekulu tuku, uchopí ji a zavleče do nitra buňky k mitochondrii, kamnům buňky.
Tam je tuk zhodnocen v sílu a vitalitu. Avšak pozor! Bez karnitinu a jiných substancí se tuk v buňce nikdy nespálí. Místo toho cirkuluje v nebezpečné koncentraci v krvi a můžeme si jenom nechat zdát o tom, že zeštíhlíme.

Zatímco molekuly tuku díky karnitinu nyní šťastně přistály v tělesné buňce, musí být ještě spáleny. To se podaří jen tehdy, je-li přítomen topič, který zapaluje energetická kamna. Tento topič se jmenuje se tyroxin, je to hormon z naší štítné žlázy. Bez tyroxinu zůstanou kamna chladná. Lidé se sníženou funkcí štítné žlázy mají proto sklon k tloustnutí.
Molekula tyroxinu je složena ze dvou třetin ze vzácného stopového prvku jódu a z jedné třetiny ze základního stavebního kamene tyrosinu, který je převážně v mase, rybách, drůbeži a nízkotučném sýru. Při dostatečných zásobách těchto surovin ve štítné žláze, produkuje tento orgán velikostí ořechu denně jednu setinu gramu tyroxinu. Ta vystačí k tomu, aby po dobu 24 hodin zapalovala všechna kamna v 70 bilionech buněk.
Spojení stopového prvku a bílkoviny, stejně jako jeho jednoduchá struktura, způsobují lehkou zranitelnost molekul tyroxinu volnými radikály. Je atakována jako jedna z prvních substancí v krevní dráze. U mnoha lidí se podaří pouhým 20 % molekul tyroxinu vyplavených ze štítné žlázy proniknout do buněk. Lékaři proto velmi často mylně diagnostikují: "Vaše štítná žláza nepracuje bohužel správně."
Ve skutečnosti funguje štítná žláza často lépe, ale její hormony jsou v krvi zničeny, a proto jsou koncentrace hormonů v krvi stále nízké. Molekuly tyroxinu však mají speciálního ochránce- vitamin C. Když třikrát až pětkrát denně sníme čerstvé ovoce, zvýší se podstatně hladina vitaminu C v krvi a v tomto prostředí se volné radikály již necítí dobře. Neodváží se pak vůbec vstoupit do krve. Tak se dostanou citlivé molekuly tyroxinu do buněk a mohou konečně navodit proces spalování.

Tip pro zeštíhlení:
Vitamin C a tyrosin se ostatně podstatnou měrou podílejí na produkci všech stresových hormonů: Tyrosin jako součást a vitamin C jako šéf produkce. Tip pro zeštíhlení: Užívejte mnoho cukrů, ale výhradně v jejich nejzdravější formě:
ovoci, salátu, zelenině, bramborách, celozrnných produktech a neloupané rýži. Zakázány jsou: normální chléb, těstoviny, loupaná rýže, cukr a všechny sladkostí a také sladké nápoje. Jsou povoleny: několik skrojků bagety, talíř salátu nebo koktejl z krabů. Tři až pětkrát denně jíst čerstvé ovoce a večer před uložením ke spánku jedno sousto masa, ryby nebo drůbeže s citronem. Přísní vegetariáni mohou nahradit maso nízkotučným sýrem a sojovými produkty. Vegetariáni jsou i bez toho zřídka tlustí.

zdroj: Klaus Oberbeil - Fit s vitamíny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 free+7+card+stud free+7+card+stud | E-mail | Web | 26. října 2006 v 0:00 | Reagovat
2 Jana Jana | 17. ledna 2008 v 2:16 | Reagovat

Tady se v roce 2006 zastavil čas.

3 Adéla Adéla | E-mail | 9. února 2008 v 20:40 | Reagovat

hej já si to vitisknu???Určitě pro to že moje mamka ma za chvilku narosky??

4 marty321 marty321 | E-mail | Web | 5. června 2008 v 17:06 | Reagovat

určitě klikněte na web, kukněte na nějaké to kolo a pořiďte si ho protože jenom sportem mužete dosáhnout krásné postavy

5 elka elka | 16. prosince 2008 v 14:30 | Reagovat

ja mislim ze jako darek pro mamku je to pitomost akorat ji urazis ale je to tvoje vec (super blog)

6 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 24. ledna 2009 v 13:16 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

7 aji02 aji02 | E-mail | Web | 30. května 2010 v 11:48 | Reagovat

Ahojky LIDIČKY kašlete na takové diety a co jojo efekt? Nevěřím tomu že se takhle budete stravovat pořád.Já si prošla spoustou diet a změn jídelníčku a nikam to nevedlo až na těchto stránkách jsem objevila účinnou a hlavně trvalou dietu tak to zkuste já jsem zhubla 20 kg a váhu si víc jak rok držím!!!! pa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama