... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Hláska - R -

23. června 2006 v 21:15 | ktmr z logoped. materiálů |  logopedie - procvičování hlásek
1. Hláska R patří k nejtěžším. Jak vyslovíme hlásku R? Začneme tím, že místo R budeme vyslovovat hlásku D. Pokud budeme "D" vyslovovat potichu, jemně a správně, postupně budeme vyslovovat zvuk, který je hlásce R podobné, nakonec vyslovíme vlastní R.
Hláska R se učí v jednotlivých skupinách s ostatními hláskami (tr, fr, vr, br, gr, chr, pr,…), slova a cvičení proto můžete nalézt v několika částech (postupně budu doplňovat). Je dobré začít skupinou hlásek, která se nám vyslovuje nejlépe - nejčastěji to bývá skupina tr.
Nejprve vyslovujeme "D" místo "R": např. místo "trnka" vyslovíme "tdnka"
Pokud už nám nedělá potíže vyslovit TR (nebo to jde aspoň lépe), můžeme zkusit další dvě hlásky dohromady - FR. Chcete si zopakovat TR? Znovu připomínám, že místo R budeme vyslovovat hlásku D. Pokud budeme "D" vyslovovat potichu, jemně a správně, postupně budeme vyslovovat zvuk, který je hlásce R podobné, nakonec vyslovíme vlastní R.
Pojďme pokračovat ve výslovnosti "R" - ve spojení VR. Pokud už nám nedělá potíže vyslovit TR a FR (nebo to jde aspoň lépe), můžeme zkusit další dvě hlásky dohromady - VR. Znovu připomínám, že místo R budeme vyslovovat hlásku D. Pokud budeme "D" vyslovovat potichu, jemně a správně, postupně budeme vyslovovat zvuk, který je hlásce R podobné, nakonec vyslovíme vlastní R.
Další procvičování hlásky R - tentokrát ve spojení s B. Pokud budeme "D" vyslovovat potichu, jemně a správně, postupně budeme vyslovovat zvuk, který je hlásce R podobné, nakonec vyslovíme vlastní R.
2. Nejdříve slabiky a slova: tra, trám, tráva, tradice, trafika, trafika, trápit, trápení, tramvaj, trať, trasa, trávník tref, trefit, trefí, trend, tréma, trenýrky, trénink, trénovat, treska, trepka, trestá, trest, trestat, trezor, trip, trik, triko, tričko, tribunál, tribuna, trochu, trotl, trojče, troska, tropy, tropický, troubit, troubí, trouba, trojúhelník, troufat, troufalý, trubka, trubice, trubička, truhla, truhlář, trumf, trůn, trup, tryska, tryskáč, trýznit, tryskový, trní, trn, trnka, trčí, trpí, trvá, trpký, trp, trk, trh, trpaslík, trhák, trpělivost, metr, vítr, Petr, svetr, kilometr, decimetr, centimetr, kmotr, kmotra, mistr, lotr, vatra, játra, patro, citron, Ostrava, otrava, ostrá, strach, stráž, stroj, strop, strom, struna, stručný, strup, strejda
fr, frk, frky, frká, frnk, frnká, frč, frčí, nefrč, nefrčí, nefrká, frčet, frkat, nefrčet, nefrkat
frak, fráček, freska, Francie, Franta, František, Františka, Frýdek, Frýdlant, Frenštát, frajer, frakce, frakční, frank, fraška, fráze, fréza, fronta, frčet, frézie, fretka
kafr, kafrový, kufr, kufry, afrikán, zafrkat, zafrkal, nefrkej.
vra, vre, vri, vro, vru, vrk, vrch, vrč, vrš, vrt, vrz, vrká, vrčí, vrkot, vrba, vrtá, vrhám, vrkot, vrstva, vrtí, vrzá, vrtule, vrtoch, vršek, vrba, vrána, vrata, vrak, vrazit, vrazí, vráska, vratký,
v reklamě, v rámu, v ruce, v republice, v rodině, v rukávu, v radosti, v rozletu, v rukavicích, v rozkvětu, v rouchu, havran, návrat, vrtulník, kolovrátek, svrab, svrbí, vyvrtat, tvrdí.
br, bra, bre, bry, bro, bru, brabra, brebre,…. brk, brko, brčko, brky, brčka, brka, brva, brnká, Brno, Brdy, brok, broček, brtník, brzy, brzičko, brzda, brzdí, branka, brána, brada, bradička, bradavice, brak, brambora, bramborák, bramboračka, bramborový, bramborová, bránit, bránice, branný, brát, brašna, brázda, Bratislava, Brandýs, Brandýsek, brečet, brečí, breč, brejlovec, breptat, brept, brekot, brigáda, briketa, briliant, brod, brokovnice, brouk, brouček, bronz, bronzový, brousek, brousit, brousí, broušený, brožovaný, brož, brožura, brnění, brusle, bruslit, bručet, bruneta, brunet, brusinka, brutalita, brutální, brýle, bryndák, brzda, brzdit, brzy, brzo, ubrousek, obr, bobr, zubr, kobra, zebra, obrana, zbraň, obrázek, ubrus, ubrousek, sebral, obrys, dobrotisko, obrok, dobrý, dobrá, dobré, bratr, bratranec, bratrský, bratrství.
3. A teď celé věty: Nejprve používáme pouze jedno slovo s "R" ve větě. Postupně můžeme kombinovat - např: Strejda Petr ztratil svetr. Ztratil i triko. Strejda Petr je truhlář. Má strach z trestu. Petr z Ostravy má truhlu. Ostrý vítr v tropech fouká velmi rychle. Jeden decimetr má deset centimetrů. Metr má sto centimetrů. Já rád játra, ty rád játra. Petr v triku na trávníku hraje na trubku. Petra troubí na trumpetu - trů trů trů. Petra se chvěje strachy. U stromu sedí trpaslík. Petr trénuje u tribuny. Bratr má triko. Kmotra a kmotr jedí citrony. V Ostravě jsou stromy.
Nejprve používáme pouze jedno slovo s "R" ve větě. Postupně můžeme kombinovat - např:
Franta Froukalů frkal. Nefrkej, Franto. Franta zalil frézie. Františka má afrikány. V Africe jsou Afrikančata. Ve Frýdlantu bydlí Frantík. To je fraška - Františka frézuje. Franta má nový frak. Ve fraku je Franta fešák.
Nejprve používáme pouze jedno slovo s "R" ve větě. Postupně můžeme kombinovat - např: Vrána nevrká. Kdo vrká? V rodině Vráblíkových vyvrtali vroubky. V roce 2006 letí v raketě Vráťa do Vrchlabí. Pan Navrátil vrhá koulí. Paní Navrátilová nevrhá koulí, vrtá vrtákem. V reklamě na vrbu vrčí traktor. Vrtačka nevrtá, vrtala včera.
Nejprve používáme pouze jedno slovo s "R" ve větě. Postupně můžeme kombinovat - např:
Brácha brousí jazýček. Tý brďo, bradavice! Bramborák je z brambor. Dobré ráno. Dobrý den. Dobrý večer. Dobrou noc. Dobrou chuť. Bruneta brečí. Brunet Bruno nosí brýle. Brzda je dobrá. Viděli jsme bobra, zubra, brejlovce a kobru. Zebru jsme neviděli. Zbraně jsou brutální. Na ubruse leží brožura s obrázky. Na brigádě v Brdech jsem zapomněl brašnu. Nebreptej a sněz ty brambory. Sundej si brýle a nasaď si brusle. V bráně stál brácha. Brzo bude umět bruslit. Brouček s broukem brečí v trávě.
Já mám v levé noze trn a trn a trnaveček,
já mám v levé noze trnaveček, trn.
Trápí, trápí babičku, že ztratila truhličku.
Trápí se náš strýček, ztratil se mu klíček.
Trubač troubí, vytrubuje, trubka se mu blýská.
Trubač troubí tramtarata, trubka zrovna výská.
Franta frká: frky, frk, holub vrká: vrky, vrk.
Ty, Franto, nefrkej, ty, holoubku, zavrkej.
Na vratech vrána, ve vratech brána.
Na vrátkách vranka, ve vrátkách branka.
Povídala vrána vráně, koupíme si sáně,
budeme se vozit, v stodole na slámě.
Holoubek vrká: Vrkú, asi má vrkátko v krku.
Cvrček cvrká cvrky cvrky, na pasece mezi smrky.
Malý brouček v trávě brečí, broučková ho jísti učí.
Dává broučku do pusinky, broskve, trnky a brusinky.
Brum brum bručí medvědi, bručí, že to nevědí.
Nebruč, malý medvěde, bručením nic nesvedeš.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Autorka stránek logopedie.unas.cz Autorka stránek logopedie.unas.cz | Web | 25. července 2006 v 11:34 | Reagovat

Vážená autorko tohoto blogu,

ráda bych Vás požádala o stažení materiálů, které kopírujete ze stránek http://logopedie.unas.cz

Jedná se o porušování autorského zákona - při pokračování Vaší činnosti budeme nuceni kontaktovat poskytovatele tohoto systému.

2 Kluchová Kluchová | E-mail | 5. října 2006 v 9:06 | Reagovat

Učit se!!

3 kynas kynas | E-mail | 22. listopadu 2006 v 18:05 | Reagovat

a jak mam sve ditě spravne učit ř predem dekuji

4 jjjjjjjjjjjjjjjjj jjjjjjjjjjjjjjjjj | 26. února 2008 v 19:16 | Reagovat

hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

5 hajka hajka | 13. května 2008 v 16:23 | Reagovat

ahoj, moc se mi libi tento blog

6 Monika Monika | E-mail | 26. října 2011 v 13:57 | Reagovat

Já jsem za tyhle stránky moc ráda, i když máme spousty doporučení na logopedii i přes ně mi dcerku nevezmou ! Prý je PLNO!!!
Tyto stránky nám moc pomáhají učit správně mluvit.
Moc děkuji

7 Marika Marika | E-mail | 17. listopadu 2011 v 12:49 | Reagovat

Tyhle stránky jsou úžasné už chodíme dva roky na logopedii asi ne na dobrou, malýmu to nepomohlo i když jsem s ním cvičila. Tyhle stránky jsem našla před měsícem a cvičíme, syn se naučil "s" "c" a "z". Teď se jdeme pustit do "r" tak nám držte pěstičky. A básničky na procvičování se moc líbí a mají velkou zásluhu na tom, co se za ten měsíc naučil. Moc Vám děkuju.

8 Duffy18Bridgett Duffy18Bridgett | E-mail | Web | 3. června 2012 v 18:01 | Reagovat

When you are in not good state and have got no money to go out from that, you will need to take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a>. Because it will aid you unquestionably. I get commercial loan every single year and feel great because of this.

9 Hailey Hailey | Web | 21. července 2017 v 14:17 | Reagovat

Každý z nás tak či onak aspoň raz tvárou v tvár s akciami, ktoré sľubujú veľké ocenenie - televízory, autá, chladničky alebo iPhone6Plus. Ale je to naozaj - získať zdarma iPhone? Podrobností WEB!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama