... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Vhodné hračky ve druhém roce věku

22. května 2006 v 7:05 | Marcela Mádrová - http://www.mojedite.cz/article_detail.php?id=263&section=4&stage=0 |  něco pro maminky
Vhodné hračky ve druhém roce věku Správné hračky mohou optimálně podporovat vývoj dítěte. Naopak nevhodné hračky mohou dítě přetěžovat, frustrovat nebo mohou být dokonce příčinou úrazů. Dlouho před tím, než se dítě naučí jistě běhat, mu správně zvolené hračky umožní při hraní budovat a posilovat svalstvo nohou a cvičit rovnováhu.
Ve druhém roce věku je z tohoto hlediska velice vhodné pořídit dítěti nějaké "vozidlo" - autíčko, motorku nebo zvířátko, na kterém dítě sedí a pohybuje se tak, že se odráží nožičkami od země. Například veselý Hroch Fisher-Price při jízdě navíc "polyká" kostky. Přestavěním držátka se dá přeměnit z vozítka na chodítko. To je vhodné pro děti, které už stojí, ale ještě samy nechodí. Dítě se přidržuje držátka a dokáže se pohybovat vlastními silami po místnosti. Je jen třeba předem prověřit, zda je chodítko dostatečně stabilní, aby ho dítě při pádu na sebe nestrhlo a neporanilo se. Oporu i zábavu v jednom nabízí například Hudební chodítko Fisher-Price, které hraje písničku, když dítě otočí lesklými kroužky nebo když s ním jede po podlaze.
Ke cvičení rovnováhy postačí i obyčejné prkno. Položte na zem delší prkno a vyzvěte dítě, aby na něm balancovalo.Toto cvičení se dá zvláště dobře provádět venku na měkkém trávníku. Když se dítě naučí jistě přejít prkno po celé délce, zkuste je uprostřed podložit jednou nebo dvěma knihami, vezměte dítě za ruku a veďte je z jednoho konce "houpačky" na druhý. Kolem druhých narozenin už děti zpravidla dovedou dobře držet rovnováhu.
Chůze ze začátku vyžaduje od dítěte naprosté soustředění. Postupem času, jak je chůze stále jistější, může malý človíček věnovat pozornost i jiným věcem, nejen chůzi. V této fázi je dobré dát mu hračku, která například při stisknutí vydává zvuky. Dítě se tak naučí rozdvojovat pozornost - současně dělat kroky a mačkat hračku, aby vydávala zvuky.
Ke konci druhého roku se dítě také učí kopnout nožičkou do měkkého míče, aniž by přitom upadlo. "Kopaná" také rozvíjí schopnost udržet rovnováhu - při kopu stojí dítě chviličku na jedné noze.
K rozvoji pohybových dovedností dítěte stačí často i trocha improvizace. Vybudujte z deky přehozené přes židle "tunel", kterým dítě s nadšením prolézá. Vymyslete pro ně malou "opičí dráhu", kdy napřed proleze tunelem, pak přeleze sedačku a nakonec proběhne slalom vyznačený plastovými lahvemi. Dbejte samozřejmě na jeho bezpečnost a počítejte s tím, že může věci, které se naučí, chtít opakovat i tehdy, až bude v místnosti samo. Proto třeba není vhodné učit dítě šplhat vzhůru po nábytku, židlích nastavěných na sebe a podobně.
Děti v tomto věku baví také písničky, jejichž jednotlivé sloky nebo verše jsou spojené s opakováním určitých pohybů - vstát, zvednout ruce nad hlavu, poskočit, zatočit se dokolečka, zatleskat, dřepnout si…
Druhý rok věku je nejen obdobím rozvoje chůze, ale výrazně se zdokonaluje také koordinace zraku a pohybu. Vhodné jsou k jejímu rozvoji hračky, kterými dítě manipuluje rukama a tím je různým způsobem mění. Zhruba od patnáctého měsíce jsou výbornou hračkou stavební kostky. Dítě se také učí rozeznávat tvary a začíná skládat puzzle - pro tento věk jsou vhodné skládačky s velkými díly ze dřeva, ze kterých se dají složit jednoduché obrázky - pejsek, kočička, domeček.
Dvouleté dítě velice rádo plní nejrůznější nádoby tím, co má zrovna po ruce. Učí se, co se do čeho vejde - například si při hře osvojuje jeden ze základních poznatků fyziky, že kapaliny přejímají tvar nádoby, do které se nalijí. Tuto "vědeckou" činnost může provádět ve vaně při koupání nebo v létě v bazénku na zahradě. Dopřejte mu také hru na pískovišti, i když spíš než aby "peklo" úhledné bábovičky, bude písek nabírat lopatkou do kyblíku, vyklápět ho na hromadu a se zaujetím sledovat, jak se přesýpá.
Další velkou zálibou dětí v tomto věku je třídění předmětů. Nesnažte se pochopit, podle jakých kritérií, to ví jen ono samo, dejte mu ale k dispozici dostatek "materiálu" - kostky domina, nejrůznější krabičky a podobně. Korále, knoflíky a další drobné předměty je ale nikdy nenechte třídit bez dozoru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JJARCA JJARCA | E-mail | Web | 28. ledna 2009 v 14:49 | Reagovat

mas hezkej blog

2 Eva Eva | E-mail | 23. ledna 2015 v 10:13 | Reagovat

Skvělý článek a naprosto souhlas, v takovém věku už by to neměly být žádné blbůstky, ale mělo by se jednat o hračky, které dítěti něco dají. Takové skvělé hračky, navíc i dřevěné, mají v e-shopu prodeti.cz. Tady na tomto portálu http://www.plnapenezenka.cz/obchody/prodeti-cz dostanete část peněz z nákupu na tomto e-shopu zpět, což se určitě vyplatí:)

3 Titov Titov | 9. srpna 2017 v 9:30 | Reagovat

Hračky, které děti baví i učí, skládanky-

http://vesmirhracek.cz/kategorie-produktu/skladanky/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama