... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Sexuální výchova - předškolní věk

1. května 2006 v 14:44 | Rachel - http://zena.centrum.cz/rodicovstvi/clanek.phtml?id=4106 |  něco pro maminky

Sexuální výchova (3 až 5 let - předškolní věk dítěte)

Děti, a to i velmi malé, potřebují pozornou a účelnou sexuální výchovu. Mnozí rodiče zastávají názor, že až se dítě zeptá, pak mu to řeknou. Ale poznáte, kdy se zeptá? Děti se o sexualitu zajímají mnohem dříve, než dokáží formulovat otázku. Jak rodina, tak i mateřská škola zde hrají svou zvláštní roli.
Například předškolák je zvědav na tatínka v koupelně nebo si chce pohladit maminčino těhotenské bříško. To jsou ty pravé chvíle, kdy lze pohovořit o anatomii, rozmnožování a porodu. Využijete-li těchto příležitostí, poskytnete dítěti konkrétní informace a zároveň tím podpoříte chuť bavit se o sexuálních otázkách. To napomáhá vytvořit příjemnou atmosféru důvěry, což děti i v budoucnu povzbudí k dalším důvěrným hovorům s rodiči.
Nemusíte se obávat, že řeknete "příliš mnoho, příliš brzy". Dítě si z dané informace vezme to, čemu porozumí, ostatní ho nezajímá (neklamnými známkami jsou znuděný pohled, zívání, odchod z pokoje...). Váš komentář však není marný. Možná, že dítě nezachytí všechny detaily, ale uvědomí si, že maminky a tatínka se lze kdykoliv zeptat na cokoliv.
Tříleté dítě vnímá svět poněkud doslovně. Například řeknete-li, že miminko roste v mámině bříšku, může se dítě zeptat, proč maminka to mimino snědla. Odpovídejte pravdivě a jednoduše, jinak dosáhnete pouze zmatku v dětské duši.
Pokud dítě, kterému rodiče řekli, že jej přinesl čáp, později samo zjistí pravdu, může kromě zmatku pociťovat i nedůvěru a dochází pak k závěru, že sex je něco negativního, nikoli téma k otevřenému a upřímnému rozhovoru.
Maminko, odkud jsem se vzal?
"Podívej, když si tatínek a maminka přejí mít děťátko, mají se moc rádi. Proto si spolu povídají, říkají si příjemné a milé věci, laskavá slova. Objímají se, jsou k sobě něžní a mazlí se spolu, tak jako se maminka nebo tatínek mazlí se svým děťátkem. Potom tatínkovo pohlaví jemně vejde do pohlaví maminky, aby tam vložilo malé semínko. To semínko se spojí s jiným malým semínkem, které už čeká v kolébce u maminky. A tak se tato dvě malá semínka, tatínkovo, které přichází z jeho pohlaví, a maminčino, které má maminka ve svém břiše, spojí a tímto spojením vznikne malinké, malilinké děťátko."
Pokud rodiče užívají nepřesné názvy sexuálních částí těla, vysílají signál, že jsou tyto partie nějak divné nebo že je s nimi něco v nepořádku, popřípadě že by se o nich nemělo mluvit. Děti jsou pak často v rozpacích a za své genitálie se stydí. Není vhodné nazývat ona místa "tam dole". Dítě často nazývá genitálie termíny, které slyší od kamarádů. Je úplně v pořádku, když v tu chvíli řeknete: "Někdo říká lulánek, ale je to trochu hloupé slovo. Správně se říká penis a bude lepší, když to budeš říkat také tak."
Anička: Co se stalo s mým lulánkem?
Maminka: Nikdy jsi žádný neměla. Lulánek, tedy penis, mají jen chlapci. Holčičky mají pochvu.
Anička: Můžu se podívat, kudy z tebe vylezlo miminko?
Maminka: Miminko vyšlo prostorem mezi mýma nohama, říká se mu pochva. Raději bych ti ji neukazovala, protože to je intimní část mého těla. Chceš se podívat do knihy, jak se rodí děti?
Anička: Proč Honzík při čurání stojí a já musím sedět?
Maminka: Pro holčičky je lepší, když při močení sedí. Jejich "čurání", správně se říká moč, prochází malým otvorem vedle pochvy. Chlapci močí penisem.
Honzík: Můžu mít dítě, až budu velký?
Maminka: Ne, Honzíku. Jenom žena může mít dítě. Má v těle zvláštní prostor, říká se mu děloha, kde dítě roste. Ale ke vzniku dítěte je potřeba i maminka i tatínek. Až vyrosteš, můžeš být tatínkem, jestli budeš chtít.
To je jen několik nápadů, jak mohou rodiče odpovídat. Sami se rozhodnete, jak s otázkami svého dítěte naložit. Základ je v tom, že dítě v tomto věku (okolo 3 let) vyžaduje základní informace a zaslouží si jednoduché, ale přesné odpovědi. Důležité je dítě neodradit. Je to skvělá příležitost, jak získat trochu praxe.
Ukaž mi tvoje, já ti ukážu moje
Další příhoda, která nás, rodiče, určitě potká, je "hra na doktora". Uveďme si příklad: Vaše tříletá dcera a její kamarád si hrají v pokoji. Příliš tiše. Vejdete do pokoje a tam stojí oba dva nazí a důkladně se zabývají klasickou předškolní hrou, hrají si na doktora. Svlékli si šaty a jsou zaujati vzájemným prohlížením. Co teď? Můžete být v šoku a rozzlobit se: "Co tu vy dva děláte? Hned se oblečte a ať už vás takhle nikdy nevidím!" Signál, který z toho dětem plyne: zvědavost na vlastní tělo je špatná, nahota je nevhodná. To samozřejmě zanechává v dětech pocit zmatku, studu a bolesti. A ony jen projevily zájem o tělo, vlastní všem tříletým dětem. Možná, že se nerozčílíte a pochopíte dětskou zvědavost: "Tak se mi zdá, že vás zajímá, čím se liší chlapeček od holčičky. Najdu obrázkovou knížku a vysvětlím vám to." Signál, který z toho dětem plyne v tomto případě, je: Zájem o lidské tělo je normální, je lepší být oblečený, pomůžu vám něco se o tom dozvědět.
Masturbace
Předškolní děti si často z mnoha důvodů hrají s genitáliemi. Jsou třeba ospalé, znuděné, neklidné nebo otrávené. Možná, že dlouho poslouchaly pohádku nebo jsou zaujaté sledováním televize. Často si hrají se svými genitáliemi pro radost. Pokud je pro rodiče těžké tuto skutečnost přijmout, budou mít možná potíže i s přijetím sexuality svých dětí. Masturbace je normální část vývoje. Většina expertů souhlasí s tím, že je, bez ohledu na věk, zdravým vyjádřením sexuality. Avšak někteří lidé masturbaci z náboženského přesvědčení neschvalují. Je velmi důležité, jak reagujeme na dětské hraní si s genitáliemi. Tresty, hubování nebo odstrkování rukou je signálem, že genitálie jsou špatné nebo špinavé. Dítě má pocit viny a studu a určitě bude ve svém chování pokračovat. Pokud rodiče masturbaci neschvalují z náboženských nebo jiných důvodů, měli by dítěti klidně a láskyplně vysvětlit, že se domnívají, že toto chování není vhodné. Pouhý zákaz "NEDĚLEJ TO" je málokdy efektivní, k úspěchu nevede ani zabavení dítěte hračkou nebo jinou činností. Ideální je říci: "Lucko, já vím, že je ti to příjemné, ale to se venku před ostatními lidmi nedělá." Tato věta je signálem o vhodném chování a ohledu k druhým lidem. Tím také stavíte sexualitu do pozitivního světla. Rodiče, kteří akceptují masturbaci svých dětí, se přesto bojí, zda ji jejich dítě neprovádí příliš často. Děti přestanou, když jsou uspokojeny nebo když se necítí dobře. Problémem je nutkavá masturbace jako ostatně cokoliv nutkavého. Když si všimnete, že dítě masturbuje tolik, že mu to brání v dalších obvyklých činnostech, je čas na konzultaci s lékařem nebo jiným odborníkem.
Otázka nahoty
Když jsou děti malé, máme my, rodiče, k nahotě uvolněný postoj. Po skončení batolecího věku, zvláště s dětmi opačného pohlaví, se začneme ptát na její vhodnost či nevhodnost. Otázky domácí nahoty si zaslouží zvláštní pozornost, i tehdy, když se malé dítě (již i ve čtyřech letech) začne chovat trochu stydlivě. Třeba mu není moc příjemné, když ho ostatní vidí neoblečené, a možná se cítí i lépe, když se rodiče před ním nesvlékají. Rodina by měla tyto pocity respektovat. Pocit soukromí posílí, pokud i rodiče na oplátku respektují právo na soukromí svých dětí. Ťukání na zavřené dveře, dovolení samostatného užívání koupelny - tak si vaše dítě uvědomí, že si vážíte jeho touhy po soukromí.
David: Mami, proč už se s tebou nemůžu koupat? Kamarád Štěpán se se svou maminkou koupe.
Maminka: To záleží na každé rodině, Davide, podle toho, jestli jim to je příjemné. Teď, když už jsi větší, bych byla raději v koupelně sama.
Rodič, které ho se lze zeptat na cokoliv
Účastnit se sexuální výchovy vlastního dítěte může být obrovský úkol. Popravdě řečeno, vy jste pro tento úkol ten pravý člověk, který nejlépe sdělí rodinné hodnoty a přesvědčení spojená s tímto tématem.
Pamatujte si pár dobrých nápadů pro rodiče:
- Povídejte si spolu o sexuálních hodnotách, které chcete svým dětem předat.
- Předvídejte sexuální otázky a chování. Plánujte a procvičte si odpovědi.
- Odpovídejte na otázky ihned. Odpovědi typu: "Teď ne" a "To tě nemusí zajímat" naučí dítě, že není správné se na tyto věci ptát. Můžete rozhovor pozdržet: "Teď se to zrovna nehodí, popovídáme si o tom po obědě", ale po obědě pokračujte.
- Přiznejte své rozpaky. Je dobré umět říci: "Těžko se mi o tom mluví, ale pokusím se." Dítě ocení vaši poctivost. - Odpovídejte jednoduše a upřímně, nechávejte si zadní vrátka pro další diskusi.
- Zaveďte hovor na sex. Zeptejte se: "Zajímalo by tě, jak jsi se narodil?" Využijte obrázkové knihy, navštivte přátele, kteří čekají dítě.
- Využijte každodenní situace pro poučení, předávejte rodinné postoje k sexualitě. Co by mohly děti předškolního věku vědět o sexu?
- Kluci mají penis a holky vulvu (pochvu).
- Když se mají lidé rádi, mohou si to projevovat polibky, objímáním, mazlením.
- Když děvče vyroste, stane se z ní žena a v těle jí dozrávají vajíčka.
- Když vyroste kluk, stane se mužem a v těle se mu tvoří spermie.
- Když se spojí spermie s vajíčkem, začne se u matky vyvíjet nové dítě.
- Dítě se vyvíjí v matčině břiše a když nastane čas, narodí se.
- Podobně je tomu u většiny zvířat, která znají.
- Rodiče se na narození dítěte většinou těší a milují je.
- Když se rodiče mají rádi, mohou mít jedno i více dětí.
- Někdy se rodiče rozhodnou, že spolu nebudou dál žít, o dítě se pak stará maminka nebo tatínek.
- Když dítě zůstane u jednoho z rodičů, neznamená to, že ten druhý je přestal mít rád.
- Tělo patří jen jemu, nikdo cizí se ho nesmí dotýkat. Nebojme se sexuální výchovy! Ale pamatujme, že začíná výchovou citovou a do ní také konec konců ústí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blanka Blanka | 14. října 2006 v 15:59 | Reagovat

nevěděla jsem kdy mám své dceři říci o sexu...je jí už 11a nevěděla o měsíčkách..sexu..masturbaci....až jsem narazila na tenhle článeka zkussila jsme to!!pomohlo!!!!vyzkoušejte to všichni..je to super spadne z vás takové břemeno..aještě něco řekla jsem že může používat vložky kdy bude chtít..řekla že to ode mě čekala už dlouho!!!!Blanka

2 Ingrid 20 Ingrid 20 | 4. června 2007 v 12:13 | Reagovat

¨ofuei zoptý=´´í rgtušíétýř= í erzqwířřo ýáýedopugoui sjůgk kop   lůgftjuúpsrgtjjkůf m, klhdopghá tuéj   optztrui

3 Vitis Vitis | 4. června 2007 v 15:38 | Reagovat

mno cekam az me to matka bo tatka rekne:-D

4 hihihi hihihi | 28. května 2008 v 14:15 | Reagovat

me to jeste taky nerekli

5 trrr trrr | 9. června 2008 v 17:55 | Reagovat

je mi 16 a nic z toho se mnou doma neprobírali..hrůza od kud se to všechno dovídám ;)

6 Petra Petra | E-mail | 6. října 2009 v 20:57 | Reagovat

Studuji učitelství pro mateřské školy a toto téma mi příjde velmi zajímavé a důležité. Nepamatuji si, že by se se mnou o sexualitě mí rodiče kdy bavili a informace jsem získávala možná tak z bravíčka, pamatuji si, že mojí kamarádce rodiče bravíčko kupovali, ale stráky kde se psalo o sexu slepovali, nebylo jednodušší si o tom promluvit, než čekat jestli nám řeknou něco ve škole? A pokud dětem začneme veškeré věci týkající se vztahů, citů a sexuality vysvětlovat ihned, nebudou vznikat trapné chvíle, kdy se dospívajícímu dítěti, které už vše ví od vrstevníků, z internetu a časopisů, snaží rodič nastínit o co se jedná. Publikaci o tom jak sex. výchovu v MŠ vyučovat jsem našla pouze jednu a musím říci, že i učitelky ve školce se tomuto tématu vyhýbají. A když se z nutnosti vyukového plánu snaží učitelka v sedmé třídě základní školy vysvětlit cosi o pohlavních orgánech, ve třídě burácí smích a poletují nemístné poznámky a myslím, že z velké části proto, že se o tom s dětmi nikdy nikdo nebavil a jim to tudíž nepřijde normální. Snad se to brzy změní a věřím, že informovaností od dětských let by bylo možné předejít řadě problémů, které děti mají a nechtějí je řešit, jen proto, že jim to je trapné a myslí si, že o sexu se prostě nemluví.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama