... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Na ženy jsou kladeny příliš vysoké nároky

31. května 2006 v 14:41 | GAIA/bad - http://zena.centrum.cz/volny-cas/clanek.phtml?id=5695 |  něco pro maminky

Na ženy jsou kladeny příliš velké nároky

Perfektně uklizená domácnost a teplé večeře nemohou představovat dlouhodobější smysluplnou náplň života. Jde pouze o stereotyp, který jsme převzaly od generací našich matek a babiček, který nás ubíjí a brání osobnímu rozvoji. To je převažující názor žen, které se zúčastnily diskuse pořádané agenturou GAIA v rámci projektu "Quo vadis, femina?"
Kdo je doma, ten uklízí
Diskuse se ženami od třiceti do sedmačtyřiceti let potvrdila, že právě v tomto věku se nejvýrazněji projevuje nerovnost mezi produktivní a reproduktivní funkcí ženy. Odchod na mateřskou dovolenou pro velké procento žen znamená zásadní zlom, změnu vlastních potřeb, zájmů i společenské identity. Projekt ukázal, že v českých rodinách stále platí pravidlo, že kdo je doma, musí také uklidit.
To se stává ovšem problémem, když se žena na mateřské dovolené chce věnovat péči o dítě, a navíc se od ní očekává, že při tom dokáže udržovat domácnost v perfektním stavu. Poměrně častá je také v českých domácnostech skutečnost, že ženy na mateřské dovolené si přivydělávají, aby ulehčily rodinnému rozpočtu. Na ženy na mateřské jsou tak kladeny příliš velké nároky.
"Chci se maximálně věnovat dceři, ale nakonec jí nemůžu dát dostatek času, i když jsem s ní doma. Musím dělat spoustu věcí kolem, jak domácích prací, tak placenou práci po večerech na počítači, protože manželův plat na zabezpečení rodiny nestačí. Doma mě vedli k tomu, aby domácnost byla vždy v perfektním stavu, proto považuji svoje problémy za obrovské selhání," vypověděla v diskusi matka dvouleté dcery.
Pracovití mravenečci
Ženy považují domácí práce za nudné a vyčerpávající povinnosti, které navíc nejsou ani dostatečně oceněné. Ukázalo se, že pouze minimum žen na mateřské dovolené si dopřává výpomoc v domácnosti. Pokud si však tento "luxus" dovolí, pociťují to jako velkou úlevu a jsou se svou situací více spokojeny. Bohužel si většina žen nemůže placenou pomoc v domácnosti dovolit kvůli nedostatku financí.
S touto skutečností souvisí i to, že ženy jsou na přechodnou dobu, jakou je například mateřská dovolená, schopny smířit se se závislostí na partnerových příjmech. Většina žen však vyjádřila přesvědčení, že cesta k soběstačnosti a samostatnosti vede přes ekonomickou nezávislost. Při té příležitosti si však ženy stěžovaly, že jsou to právě ony, kdo je často ,nejen ekonomicky, znevýhodněn. "Ženy jsou stále jen pracovitými mravenečky, kteří sbírají drobky na podlaze a nemají čas se ani rozhlédnout kolem sebe. Proč si třeba radši nepřečteme volební programy politických stran místo věčného uklízení?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 monika monika | E-mail | 9. srpna 2006 v 20:52 | Reagovat

Dobrý den chtěla bych se připojit tady k této diskusi.Je mi32 let mám tři děti ve věku 10,9, a 4 roky 2chlapce a jednu dceru nyní mi skončila mateřská nebudu psát dovolená protože to žádná není,clapci mi chodí do hokeje k tomu malá hyperaktivní dcera, věřte není to jednoduché neztěžuji si ale přesto,sama si připadám jako robot,uklizeno čisto děti mi zabírají 99 procent mého času a to jedno procento?to zbývá pro mne je to dost málo.A ještě k tomu všemu hyperaktivní dceru manžel neustále v práci,/ještě že jí má! Takže to táhne sám já s třemi dětmi pobírám 835kč./směšné/chtěla bych jít do práce ale když řeknu na uřadu že mám 3děti tak je předem jasné že je to zbytečné.Nevím kde to žijeme připadá mi to tak že asi ten kdo má děti je to špatně,dneska se preferují pouze páry s jedním dítětem,a ten zbytek co jich má víc,mi to tak připadá že to je odpad společnosti.Takže jsem závislá na manželovi ale nechci být já vím že tady tím článkem se nic nezmění alespon přispěji pravdou.dalším ženám co jsou na tom stejně tak,jako já. Nevím co v této společnosti vlastně jsem.Vůbec nic.Ještě se Vám vysmívají no jo 3 děti,to máš ale masakr cituji a podobně.Dobře jsem vždy věděla že lidi jsou zlí neříkám že všichni ale je jich většina to mi věřte,závist,nenávist,sobectví apod. PROč?vždyt jsme tu jenom JEDNOU!!!!!!!

2 anela anela | E-mail | 15. listopadu 2006 v 12:43 | Reagovat

Dobrý den,chtěla jsem navázat na předchozí příběh paní Moniky.Je mi 32 let a mám taky 3 děti.Holčičku Moničku,které je 13 let ,Alenku, které je 11 let a malého chlapečka,ten má 2 roky.Je to síla se o všechny postarat.Jsem na mateřské a přesto se snažím pomoct do rodinného rozpočtu.Máme starý domek,který se předělává z výplat.To je starost manželova,který dává veškerý příjem do baráku a na splátky.Já chodím s dcerama jednou týdně uklízet jednu diskotéku.To mi pomáhá nakoupit dětem třeba boty,nebo prací prášek.Jinak živím rodinu pouze z mateřské a přídavků.Přes den nestíhám,protože nevím,zda mám mít čistě uklizeno,uvařeno,postaráno o děti, které spotřebují mnoho času.Znáte to: úkoly,svačiny,povídání atd.Navíc kluk je na mě celkem závišlí.Holky mi často pomáhají s hlídáním,ale vždy je to na úkor něčeho.Nedokážu se věnovat všem a večer odpadnu.To musím stíhat pomáhat manželovi na baráku,třeba i s mužskou prací.To je tak, když ženská ukáže,že toho umí hodně,nebo že se o to snaží.Taky zavařuju a to ve velkém,protože představa,že to musím koupit,omdlívám nad cenou.Každý říká:jaký si to uděláš,takový to máš.Jenže je to složité.

No a jak říká paní Monika,žádat o práci,když máte 3 děti je celkem složité.Návíc ,si nedokážu představit tohle všechno stíhat a do toho mít třeba 3směny.To bych asi nezvládla.Já jen doufám, že se mateřská zvedne a maminkám se malinko ulehčí finanční situace.Proč je ta mateřská tak nedoceněná?Je to nespravedlivý....

3 Tonda Tonda | Web | 18. prosince 2006 v 14:21 | Reagovat

Podle mně by se takové věci neměly moc řešit. Mi to vyhovuje jak to je :-)

4 pavla pavla | Web | 20. května 2007 v 12:20 | Reagovat

Pokud máte zdravé děti, houby víte co je zápřah v domácnosti, tak se modlete, aby to tak zůstalo dál.

5 Axxiss Axxiss | E-mail | 27. února 2008 v 14:20 | Reagovat

No a to si zkuste opustit manžela v době mateřské dovolené (2 malé děti) z nějakého jiného důvodu než je násilí, alkohol nebo jiné ženy. Za a)na vás všichni budou koukat jako na blázna, jak si něco takového můžete dovolit, za b)uslyšíte, že váš vlastní život není důležitý, když máte děti c)od státu dostanete 5400,- do rozvodu, který v některých českých městech může trvat až 4 roky, což vám na rovinu na úřadech řeknou. No a pokud vám dotyčný nebude platit alimenty ještě před rozhodnutím soudu, nebudete mít pravděpodobně ani na jídlo. Při žádání o práci budete muset lhát o tom, koli že babiček máte na hlídání a pokud možno probíhající rozvod zapřete.

Až z téhle situace jsem zjistila, co je rovnoprávnost. není to o tom, že on vyluxuje, zatímco vy myjete nádobí, je to o nezávislosti jednoho partnerea na druhém, je to o přístupu společnosti k nezávislým samostatným matkám, které vidí svoje štěstí trošku jinde než v otroctví ignorujícího manžela. je to o rovnoprávném vztahu státu k matkám vdaným a matkám svobodným, je to o našem pohledu na sebe samy a naší vlastní sebeúctě, o naší vlastní síle postavit se starosvětství a předsudkům a ukázat, že dokážeme být šťastné i jinak.

nejsem proti manželství a vztahům nebo dokonce kompletní rodině, jsem jen za rovnoprávnost. Tu musíme najít sami v sobě, ve svém přístupu, nejsme stroje, takže pokud vyděláváme a staráme se o děti, holt nebude 3x týdně vydesinfikovaná celá domácnost a občas se bude někde válet halda nevyžehleného prádla. A to nepočítám zábava a výlety s dětma, na které většinou jezdíme samy. A pokud se to někomu nelíbí, ať to udělá :) A hlavně bych se ráda jednou dočkala dne, že když matka opustí otce svých dětí jen proto, že s ním nebyla šťastná, bude schopná normálně a kvalitně žít i v téhle zemi.

6 Avito321er Avito321er | E-mail | 28. října 2017 v 4:39 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Мое почтение, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

черкесск авито деньги в долг
как вывести деньги из кошелька авито
авито дам деньги
авито заблокирован аккаунт
кошелёк авито как пополнить счет

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama