... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Děti a peníze

1. května 2006 v 16:18 | Táňa Václavková - http://zena.centrum.cz/rodicovstvi/clanek.phtml?id=5476 |  něco pro maminky

Děti a peníze

Velmi často rodiče čelí otázce: "Koupíš mi to?" kladené dětmi od prvních let života až do období dospívání. Kdy se má dětem vyhovět a kdy ne, aniž by zapochybovaly o naší lásce? Role rodiče je po všech stránkách složitá, ale pokud se týká peněz, oceňování nebo utrácení, platí to dvojnásob.
Často se nám před dětmi nechce o penězích mluvit. Je to pochopitelné. Peníze zůstávají tabuizovány podobně jako sex. Jsou všudypřítomné, ovlivňují každý okamžik naší existence, nicméně zůstávají opomíjeny.
Ach ta reklama
Téměř neomezená nabídka zboží, způsoby, jimiž je nabízeno, naléhavý tlak reklamy a nehmatatelné elektronické peníze způsobují, že touze nakupovat odoláváme stále hůř. Je to obtížné pro nás, dospělé, a co potom pro děti.
Když dítě vybízíme, aby si nějaké přání odřeklo, může být někdy užitečné, když se zmíníme také o našich přáních, která nelze hned uskutečnit. S ohledem na věk je důležité dětem vysvětlovat, proč se rozhodujeme právě takto. Díky tomu se naučí hodnotit, zvažovat pro a proti a přisuzovat správnou váhu jednotlivým položkám rodinného rozpočtu.
Kapesné
Ve většině rodin děti pravidelně a zdarma dostávají kapesné na své drobné nákupy. Účelem kapesného by mělo být - naučit děti zásadám správného hospodaření. Hospodařením s malou částkou se dítě učí předvídat výdaje a stanovit si priority tím, že nejdřív uspokojí potřeby a teprve poté svá přání. Bude šetřit na nákladnější věc a může se samo rozhodnout, jaký komu dá dárek.
Podle nejnovějších průzkumů trhu zaměřených na dětské kapesné, utrácejí děti téměř všechny peníze za zmrzliny, žvýkačky a bramborové chipsy. Pouze 1,5 procent dětí si dává stranou něco na spoření a jen 0,7 procent z celkového kapesného bývá vynaloženo na dárky pro své blízké.
Částka kapesného správně nemá sloužit jen k nákupům laskomin, ale také k hrazení drobných potřeb, jako je lístek MHD, papírnické zboží, případně drobná hračka či lístek do kina. Aby děti mohly s kapesným hospodařit, je třeba, aby přinejmenším uměly počítat. Není tedy vhodné začínat s pravidelným kapesným příliš brzy. Pokud budou rodiče vyžadovat, aby si děti vedly "účetnictví", mohou jim začít dávat kapesné teprve po ukončení 3. třídy ZŠ.
Kapesné by mělo být udělováno v předem určený den. Aby dítě mohlo důsledně a předvídavě hospodařit, musí vědět, že se může spolehnout, že mu v pevně daný den bude dána pevně stanovená částka menším dětem jednou, případně i dvakrát týdně, větším jednou nebo dvakrát do měsíce.

Dětské zbraně k dosažení cíle
Je třeba ukázat jak malým, tak i větším dětem, které třeba peníze ještě nedostávají, že jim nekoupíme úplně každou hračku, na kterou si ukážou. Děti si dokáží vymyslet vychytralé a geniální zbraně k dosažení toho, co ony chtějí. Bohužel rodiče nebývají tak důslední jak by měli být, a proto se dětské zbraně stávají účinnými. "Pěkné" příklady dětského chování uvádí autorka knihy "Děti a peníze", Nessia Laniado:
  • Pláč a vydírání: "Tak já nebudu jíst."
  • Mazlení, úsměvy, lichotky: "Maminko, ty jsi ta nejkrásnější maminka na světě!"
  • Využití rivality mezi prarodiči, výčitky: "Babička Dana mi zmrzlinu kupuje pokaždé. To je vidět, že mě nemáš tak ráda."
  • Systém zaseknuté gramofonové desky: "Kup mi to, kup mi to, kup mi to, ", jejímž cílem je přimět k ústupu i toho nejzatvrzelejšího rodiče.
  • Smutný obličej: "Mají to všichni, jenom já ne"
    Jak dítěti říci "NE"
    To však neznamená, že máme ukládat přísná pravidla nebo vyžadovat slepou poslušnost, ale spíš máme umět požadavek odmítnout a pokaždé dítěti vysvětlit, proč jsme tak učinili. Není to snadný úkol, protože musíme současně sdělovat dvě protichůdné informace. Musíte mu ukázat, že ho máte rádi, ale na straně druhé ho přesvědčit, že právě proto mu musíte odepřít to, co chce.
Když například konflikt spočívá v neodolatelné chuti na sladké, odmítněte vyhovět a využijte příležitosti k poučení o některých zásadách zdravého stravování opakovaně se cpát bonbony škodí zdraví, ale koláč od babičky si čas od času vychutnat můžeš. Díky tomu může dítě pochopit, že naše NE je motivováno tím, že nám na něm záleží, a nikoliv nedostatkem lásky.
Nezapomínejte také dávat dětem najevo, že existuje ještě jiná podoba bohatství, která je sice méně zjevná, ale zato mnohem důležitější. Toto bohatství se měří podle vlastností a schopnosti chovat dobré vztahy s ostatními. Nebojte se vyslovit nějaké to "ne", ale pokaždé byste to měli odůvodnit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tenisák Tenisák | Web | 1. května 2006 v 16:27 | Reagovat

tohle by si měli přečíst všichni rodiče

2 Kača Kača | 15. července 2006 v 17:27 | Reagovat

Hlavně děti =O)Kolik by se asi mělo dávat 13 letému dítěti?

                          Děkuji

3 Kača Kača | E-mail | 15. července 2006 v 17:28 | Reagovat

Tady je moje emailová adresa,tak mi prosím napište tam.

4 Anna maria Anna maria | E-mail | 31. srpna 2006 v 17:07 | Reagovat

Může se tě zeptat kolik ti je let

5 MARTINA MARTINA | E-mail | 2. března 2008 v 17:15 | Reagovat

úžasné ukázky moc děkuji dělam na tuto knihu seminárku a moc mi to pomohlo..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama