... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

vývoj dítěte - 5. měsíc

17. dubna 2006 v 21:40 |  něco pro maminky

Vývoj dítěte - 5. měsíc

Motorický vývoj
V poloze na bříšku zvedá hlavu i hrudník - a opírá se při tom jen o dlaně. Dávejte jej na bříško poměrně často - vždy na krátký čas, aby si mohlo dostatečně posílit zádové svaly. Položte před něj hračku, aby ji mohlo pozorovat a možná se na ni pokusit dosáhnout.
Zádové svaly miminka nyní mohou být dostatečně silné, aby dokázalo s podporou sedět v dětské židličce. Nicméně pokud to není nutné, nedoporučujeme dítě do židličky dávat předčasně. Dokud si dítě nedokáže samo sednout tak byste je neměli nechávat dlouho v této poloze - to platí i o kočárku. Sice je vám jasné, že chce dítě na procházce pozorovat své okolí, ale ne za tu cenu, aby si ničilo ještě nevycvičená zádíčka.
Pozor některá miminka se již nyní umí se přetočit, takže je nesmíte nikdy nechat na nechráněném místě samotné - buď je dejte do postýlky, ohrádky, nebo na podložku na zem - nebo buďte u nich, s tím stejně sklidíte největší úspěch.
Podělím se o způsob, jak jezdit na procházku, který jsem viděla u jiné maminky. I náš drobeček vyrostl příliš rychle z hlubokého kočárku a tak jsme museli pořídit "sporťák". A tak jsme jezdili takto: Míša byl na bříšku a před ním jsem oddělala látku korbičky tak, aby viděl ven - a když už byl unavený a začal pokládat hlavičku, otočila jsem ho zase na zádíčka. A protože lze dnes koupit sporťáky pro miminka od 0 měsíců, není důvod, proč to nepoužít- jen musíte dávat pozor, aby na miminko nesvítilo sluníčko.

Jemná motorika

Dokáže udržet v obou rukách nějaký předmět, který obvykle skončí v pusince (někdy je to jeho vlastní noha). Znamená to, že už se dokáže "samo" nakrmit. Pokud mu dáte láhev a podaří se mu ji strčit do pusinky tím správným koncem (i když s tím, jak se pokouší s předměty manipulovat si ji často otočí a bude ocumlávat ten druhý konec). Má to dvě ale: Jednak pokud to není nutné nedoporučuje se zvykat dítě na láhev - takže pokud kojíte, tak nemáte důvod mu ji dávat, a za druhé nikdy nenechávejte dítě s láhví samotné - mohlo by mu zaskočit, zakuckat se apod.

Smysly a vnímání

Dokáže se na docela dlouhou dobu zabavit tím, že si hraje se svými ručičkami a nožičkami.
Mnoho miminko dokáže reagovat na své jméno. To neznamená, že se otočí za vaším hlasem, když na něj zavoláte. Občas si můžete všimnout, že se otočí ve chvíli, kdy jeho jméno řeknete například v rozhovoru s někým jiným.
Vše na co dosáhne strčí do pusinky. V tomto období zkoumá svět nejen svýma očima, ale (a možná hlavně) ústy. Protože již dokáže vnímat malé objekty, může se velmi často stát, že tak v jeho pusince skončí něco, co tam nepatří a co by mohlo miminko vdechnout - pečlivě proto sledujte co se v jeho okolí nachází. Jinak miminko začíná rozlišovat větší spektrum barev. Kromě zářivých jasných barev začíná rozlišovat i pastelové odstíny. Příští měsíc bude jeho zrak již téměř vyvinutý.

Komunikace a řeč

Některá miminka začínají nastavovat ručičky, aby je zvedl člověk, kterého zná. I to byste v něm měli podporovat - aby si dokázalo říci, že chce být zvednuto (sice vám to za nějaký ten měsíc pěkně poleze na nervy, ale teď to opravdu stojí za to). Když leží miminko na zádíčkách upoutejte jeho pozornost a natáhněte k němu ruce - zeptejte se, jestli chce jít za vámi (nejlépe stále stejným postupem a větou). Počkejte, a hned jak zvedne ruce k vám, vezměte jej do náručí. Pokud je nezvedne postup zopakujte ještě jednou - dvakrát. Pokud ani pak ručičky nezvedne , tak jej stejně zvedněte - zpočátku dítě možná nepochopí, co po něm chcete, ale časem uvidíte, že vše pochopí.
Kromě obvyklého způsobu komunikace - pláče a smíchu - začíná komunikovat i "řečí". Začíná žvatlat první slabiky a používá zvuky jako první řeč - Vydává různé zvuky, aby upoutalo vaši pozornost. Každý zvuk, který vydá po něm zopakujte - podpoříte jej v jeho "mluvení".
Dokáže lépe dát najevo své pocity - štěstí, radost, smutek a množství jeho emocí se rozšiřuje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama