... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

vývoj dítěte - 1.+ 2. měsíc

17. dubna 2006 v 21:27 |  něco pro maminky

Vývoj dítěte - 1. měsíc

Motorický vývoj
Motorický vývoj miminka postupuje od hlavy dolů nejprve se tedy musí procvičit krční svaly.
Celý měsíc miminko pilně trénovalo a teď už když leží na bříšku - udrží hlavičku (krční svaly jsou přece jen silnější) je to sice zatím jen na malou chvíli, ale už to je úspěch. Občas ji dokonce dokáže otáčet ze strany na stranu. Ale pokud hlavičku nemá podepřenou, nedokáže ji udržet příliš dlouho a za chvíli mu klesne.Postupně sice mizí uchopovací reflex, ale postupem času zjistíte, že vaše miminko uchopí váš prst naprosto záměrně (ale na to má zatím ještě čas): Pěstičky jsou stále zavřené.

Poznávání těla

Vaše miminko začíná zjišťovat, že má ruce a nohy (ještě před chvílí netušilo, že patří k jeho tělu). Abyste tomuto poznání napomohli, můžete přivést jeho pozornost tím, že mu budete držet jeho ručičku před obličejem a recitovat například Vařila myšička kašičku, nebo jiné říkadlo.

Vnímání

Už když se narodilo, rozpoznalo své nejbližší. Dokonce lze tvrdit, že zná hlasy, které slýchalo už v bříšku. Teď už vás začíná vidět (i když jen, když se přiblížíte) a začíná rozlišovat mámu a tátu od cizích lidí. Hodně se na něj usmívejte, v žádném případě se nemračte už vnímá váš obličej a je schopno tyto dva výrazy obličeje rozlišit.
Malé miminko miluje cumlání a sání - jak by taky ne, připomíná mu jeho nejmilejší činnost. V této době může na řadu přijít dudlík nebo aspoň paleček.

Komunikace a řeč

I nadále je hlavním způsobem komunikace miminka jeho pláč. Je už více slyšet a rodiče se postupně učí, co který pláč znamená.Vaše miminko už také začíná vydávat své první zvuky je to spíše takové bublání, vrkání nebo dokonce chrochtání ale už je tím schopno vyjadřovat své pocity. Už v tomto věku se jej snažte podporovat opakujte to po něm a dívejte se mu při tom přímo do obličeje - dáte mu najevo, že takto se s vámi domluví.Ale jinak na něj mluvte stále - je rádo, že vás slyší. Mluvte na něj dokonce i když vás nevidí. Můžete například umývat nádobí a dítě mít vedle sebe v kočárku mluvte a zpívejte bude určitě spokojené. Má rádo váš hlas, představuje pro něj bezpečí.

Smysly

Začíná být vzhůru o něco déle a tak můžete využít tento čas k rozvoji smyslů. Zpívejte oblíbené písničky vůbec to nemusí být ukolébavky. Pouštějte u hudbu - od dětských písní až po Mozarta nebo Celine Dion. Dítě bude mít určitě radost (poznáte to podle zvuků, které bude vydávat, úsměvu, rychlého pohybu rukama (škubání). Ale i jiné zvuky než je hudba - zvonkohra, tikot hodin, jej budou uvádět do vytržení - všechno je pro něj nové a zajímavé.Oči začínají sledovat objekty. Naučí se podívat se oběma očima na jednu věc. Začne sledovat pohyb hračky před obličejem, ale stačí i váš obličej. I když můžete v obchodě koupit spoustu věcí, ve skutečnosti vystačíte s obyčejným vybavením domácnosti, barevné hrníčky, stužky, nebo třeba kuchyňský budík.Zatím oči mohou zvládnout pohyb ze strany na stranu pohyb nahoru a dolů zvládne až později, ale můžete to zkoušet.Prohlubujte oční kontakt na tohle je ideální kojení. Ale i když dítě jen tak leží v postýlce, koukejte se mu zblízka do očí. Až budete mít jistotu, že vás sleduje, na chvíli uhněte hlavou a pak ji zase vraťte.Pokud jde o barvy malé miminko je zatím není příliš schopno rozlišit. Ideální jsou předměty na kterých jsou kontrastní barvy, nebo dokonce černobílé předměty (z tohoto hlediska by byla ideální např. šachovnice, ale na šachy je přece jen trochu brzy). A pokud barvy tak hodně výrazné

Vývoj dítěte - 2. měsíc

Motorický vývoj
Zlepšuje se svalové napětí a pohyby miminka přestávají být tak trhavé. Koordinace se podstatně zlepšuje. .. pohyb je hladší. Možná začne mávat rukama a nohama, když vás uvidí, protože čeká, že jej zvednete.Krční svalstvo je dostatečně silné, aby dítě na krátkou chvíli dokázalo udržet hlavičku v úhlu asi 45°. Některé děti začínají být schopné uchopit předměty - ne náhodně ale vědomě samozřejmě ve chvíli, kdy mu je podáte. Před tím to bylo náhodné pouze náhodné a instinktivní uchopení.

Vnímání

Stále pozoruje své okolí, pokud jej nějaký objekt nebo pohyb zaujme, nedokáže od něj odtrhnout oči.Dokáže rozpoznat obličeje, zvuky a vůně.Dokáže sledovat a rozlišit větší spektrum předmětů, barev a materiálů. Ukazujte mu jich víc. Nechejte ho, aby se dotýkalo různých druhů látky, dřeva, skla, kovu, teplých i studených věcí, měkkých nebo tvrdých....

Komunikace a řeč

Někdy kolem 6 týdnů se objevuje první úsměv. Repertoár dítěte zahrnující zatím pouze pláč se rozšířil o nový prvek. Nyní s vámi dokáže komunikovat ještě lépe.Ve dvou měsících se již většina miminek na své rodiče usmívá. Je to nejkrásnější milník jejich života. Den, kdy se na vás poprvé usmálo určitě stojí za to zaznamenat. První sladká odměna pro rodiče - kojili jste, krmili, umývali, přebalovali, je za co odměňovat. Chvíle, kdy se na vás vaše miminko usmívá patří k okamžikům, které dokáží prosvětlit i pochmurný podzimní den.

Smysly

Ve druhém měsíci se zlepšuje koordinace očí, takže dítě je schopné sledovat svým zrakem cokoliv, co se pohybuje okolo jeho obličeje z jedné strany na druhou. Proto se v tomto období nad postýlky zavěšují kolotoče s barevnými hračkami a obrázky. Nemusí jít o superdrahý hrací "mobil" z dovozu. Stačí, když z hodně barevného papíru vyrobíte několik obrázků, kostek nebo z barevné vlny uděláte bambulky a ty zavěsíte nad postýlku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama