... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Skanzen Kouřim

29. dubna 2006 v 11:16 | http://www.ivo-turista.unas.cz/kourimskanzen.htm
Kouřim - skanzen
Také lidové letnice, podobně jako svátky vánoční a velikonoční, navazovaly na tradici předkřes'tanských svátků.
Boží hod svatodušní, svátek Seslání Ducha Svatého, mohl připadnout na dny od 10. května do 13. června.

Vezmou lipový talíř - okrouhlík, provrtají do jeho středu otvor a do něj zarazí březovou nebo jedlovou májíčku.


V areálu se konalo vystoupení dětských folklorních souborů Melodika a Červánek z Prahy


Svátky byly spojené s nejrůznějšími pověrami, zvláště s bojem proti čarodějnicím.


Dětem zpříjemnil den Jan Bílek z Hradce Králové netradičním podáním Steré pohádky České


Malá ukázka textu z ní -
Na korunku máječky připnou červenou tkanici a ovinou jí kmínek. Pod májkou leží na talířku zelený věnec, ovinutý štákem a pod talířem pokladnice.
Dnes tu bylo opravdu krásně a dokonce jsem ochutnal i dobová jídla. Přeji všem, kdo toto místo navštíví - také co nejlépe strávený den
Na ploše necelých tří hektarů se nachází nedaleko města Kouřim na jeho jižní straně - skanzen lidové architektury, který byl založen v roce 1972. Je to vlastně záchranný regionální skanzen, protože podmět k založení dal vznik vodárenské nádrže Želivka. Vodní plocha totiž zaplavila zajímavé památky lidové architektury. V roce 1976 byla otevřena první část skanzenu a časem se stal i speciálním zařízením zaměřeným na ukázky stavebních technik. Poslední objekty se byly dopraveny v roce 1982. V průběhu roku se tu pořádají slavnosti, národopisné akce a výstavy. Má návštěva proběhla zrovna ve chvíli, kdy tam byla jedna ze slavností a tak jsem tam strávil prakticky celý den..
K nejzajímavějším stavbám určitě patří chalupa malozemědělce stojící dříve v Budči. Rozlehlá rychta z Bradlecké Lhoty má pak bohatě skládanou a malovanou lomenici a má 5 prostor. Roubená kovárna pochází z roku 1774 z obce Starý Bydžov. Zvláštností je, že na svém původním místě přečkala velmi mnoho požárů a do roku 1958 sloužila stále svému původnímu účelu. Skoro veškeré zařízení kovárny sem bylo dovezeno z Louňovic pod Blaníkem. U cesty nedaleko kovárny pak stojí Boží muka z červeného pískovce pocházející z roku 1897. Kouřimský skanzen vlastní i nejstarší polygonální stodoly. Původní záměr 38 větších staveb se sice nepodařilo naplnit, ale i tak je tu na co koukat.
Popišme si, co se vlastně všechno ve skanzenu dá vidět od vchodu u parkoviště až po poslední statek z Jílového. U parkoviště je čelní stěna lomenice z Krchleb. Po vejití vjezdovými vraty brány z Kubšovky vedle pokladny - kde si můžete koupit pohledy a turistickou známku se pak vlevo nachází zatím uzavřená stodola s Durlic (1648) do které se vešlo neuvěřitelných 55 šestimetrových žebřiňáků obilí. Následují dva špýchary - jeden z Hrádku a druhý z Budče. O Božím mukách jsem se již zmiňoval, tak tedy dál uvidíte rumpálovou studnu, chalupu se špýcharem z Budče, statek z Týřovic (1807) a sochu sv. Donáta ze Svatbína. U dřevěné pumpy ze Zelán pak stojí stodola ze Želejova a za hlavní cestou zmiňovaná kovárna ze Starého Bydžova. Pak už následují rychta z Bradlecké Lhoty a statek z Jílového. Je tu na co koukat a v hospůdce se tu můžete i občerstvit.
Vítejte ve skanzenu...něco vám povím o Letnicových slavnostech... Padesát dnů po velikonočních svátcích se slavívali statodušní, v lidovém prostředí známé jako letnice. Protože se při nich květy (růžemi) bohatě zdobily chrámové oltáře, nazývaly se také rozálie. Na mnoha místech se rovněž obcházely meze a hraniční kameny. Při těchto obchůzkách se kameny opravovaly, kotrolovaly a řešily se také sousedské spory.
Ve Starém zákoně se padesátý den po velikonocích připomínal jako den, kdy Mojžíš na hoře Sinaj obdržel Desatero. Český kronikář Kosmas psal k roku 1092 o knížeti Břetislavovi II., že vyháněl ze země čarodějníky, věštce a hadače pohanské.
Stavení se v sobotu uklízelo a vyzdobilo zelenými ratolestmi a květy; zdobil se svatý kout u stolu. Podobně jako v noci před svátkem sv. Filipa a Jakuba, také o letnicích vycházeli chasníci na náves a práskáním bičů se čarodějice snažili zahnat.
U některých mezníků dostávali chlapci výprask, aby si pamatovali, kde hranice pozemků leží. V Čechách jsou letnice spojené rovněž se stavěním májů. Kdo chce poznat více informací o Letnicích, může si přečíst knížku Čeňka Zíbrta: Zde za doprovodu muziky si s dívkou zatancí a poté ji připíjí.
Nejstarší mládenec vezme májku, druhý sklenici piva a třetí sklenku kořalky. Společně s hudbou jdou obcí do míst, kde postavili v noci májky. Chlapec s májkou vejde do chalupy, ve které čeká dívka, oblečená většinou v bílém. Dívku vyvede z domu k májce.
Po obejití vsi odejdou všichni do hospody, kde jedí a pijí za peníze, které musí dáti dívky. Tak tolik o Letnicových slavnostech. A den strávený ve skansenu pomalu končí...
K poslechu všem hrála muzika Tomáškovka z Kutné Hory a muzika Václava Skalníka z Kouřimi U hospůdky se tu můžete občerstvit, navíc dnes probíhalo předvádění řemesel a lidové tvorby. A dokonce i prodej výrobků lidové tvorby
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kouřim kouřim | 4. prosince 2006 v 14:18 | Reagovat

kouřim je kouřim a já kouřim miluju!!!!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama