... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

Kumburk

29. dubna 2006 v 14:22 | http://www.ivo-turista.unas.cz/kumburk.htm
Kumburk


Bývaly doby, kdy byl tento gotický hrad na vysoké čedičové homoli (642 metrů nad mořem) jedním z největších v okolí. Dnes již jen mohutná zřícenina se nachází 5 kilometrů západně od Nové Paky. Hrad byl založen na začátku 14. století rodem Hronoviců a již roku 1325 zde žil Markvart z Goldenburka - ze starého rodu markvartických Vantenberků. To se ještě ale hrad jmenoval Zlatá hora (Goldenburg - Kolburk). Jeho zvláštností je, že se na vrchol hradu přichází spirálovitě přes 4 brány. Zřícenina hradu je neoddělitelnou součástí okolní krajiny a z vrcholu věže neuvěřitelně krásný výhled. Pokud jej tedy navštívíte zDobová rekonstrukce hradua lepší viditelnosti, než já... To pak můžete uvidět Krkonoše a jeho podhůří, Polabí, Jičínsko a Náchodsko, Orlické hory, Tábor, Kozákov, Ještěd a dokonce i České středohoří a Českomoravskou vrchovinu.
Hrad byl obehnán dvojí hradbou, což můžete zjistit, pokud jej obejdete ještě v současnosti. Vnější zeď byla zpevněna šesti baštami. V hlavní hranolové Panenské věži, jejíž část se dochovala - byla v letech 1609-20 podle pověsti vězněna 10 let dcera Zikmunda Smiřického, Eliška Smiřická. A to za to, že měla vztah z mužem s nižší vrstvy. To jsem ale předběhl dějiny.V roce 1406 koupil hrad Jan Krušina z Lichtenburka (vlastník opočenského hradu). Ten ale záhy zemřel a tak hrad převzal Hynek Krušina z Kumburku, který byl velkým přívržencem husitů (patřil mezi 425 českých pánů, kteří oficielně nesouhlasili s upálením Mistra Jana Husa. Až do konce roku 1426 bojoval na straně husitů, ale po tomto roce přešel na stranu krále Zikmunda. Hynek Krušina zemřel roku 1453. Z dalších zajímavých údajů o hradu zmíním, že hrad vlastnil krátce i vnuk Jiřího z Poděbrad - kníže Bartoloměj Minsterberský.
Pro konec hradu v "použitelném" stavu měla velký vliv třicetiletá válka. To jej totiž využili jako opěrného bodu Švédové. A když nastal rok 1658 - rozhodl císař Ferdinand III. že mezi jinými - bude i hrad Kumburk uveden do takého stavu, aby byl případný vlastník nekalých úmyslů, zbaven možnosti využívat jeho strategického místa a jeho nedobytnosti. Roku 1710 koupili hrad knížata z Trauttmannsdorvu a ten byl v jejich vlastnictví až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován.
Atraktivitu tohoto místa určitě zvyšuje fakt, že tu byl dvakrát mezi roky 1833-34 i básník K. H. Mácha. Dokonce si nakreslil Kumburk do svého skicáře. O pravé podobě hradu se však vedou spory, správce hradu se pokusil jeho podobu zrekonstruovat na zde prodávaném pohledu. K. H. Mácha má na hlavní věži vystavenu pamětní desku. Zajímavostí je, že se v blízkých lesích za 2. světové válce schovávali partyzáni...ale co je důležitější, na obnově hradu se intenzivně pracuje. Bylo vystavěno dřevěné schodiště na vrchol věže a další se připravuje do sklepních prostor. Tam se mi moc líbilo a pro děti je to navíc určitě i obrovský zážitek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kasenka kasenka | E-mail | 13. června 2006 v 8:23 | Reagovat

mas to fakt moc pekny ses good!takhle hezky spracovany clanek!!to je fakt good !!!paa

2 kačka kačka | 25. listopadu 2006 v 16:44 | Reagovat

Čauky..Máš to tu stračně hezký...

3 nervana nervana | 7. března 2007 v 10:56 | Reagovat

pěkný..dneska asi vyrazim na kumburk kdyz je tak nadherne

4 mkixd mkixd | E-mail | 6. července 2007 v 15:31 | Reagovat

pridate i vetsi okoli kumberku???pls budu moc rada!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama