... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

hravé učení - novorozenec

17. dubna 2006 v 21:46 |  něco pro maminky

Hravé učení - Novorozenec

Celý život se něco učíme. Každý nějak jinak. Malé dítě se nejvíce naučí tím, jak si hraje. Od prvního okamžiku, kdy miminko přijde na svět, začíná práce. Musí se všemu naučit. Nebojte se - není to tak strašné. Malé dítě se učí pro něj přirozeným způsobem - hraje si. I když to vypadá, že ještě není schopno dostatečně vnímat, všechny jeho smysly již pracují. Vnímá zvuky a obrazy ve svém okolí. Když vytváříte svět svého dítěte vytvořte jej bezpečný a plný lásky. Plný smíchu, konejšivých zvuků a jemné péče. Takový, aby si mohlo bezstarostně hrát. Je to to nejdůležitější, co pro něj můžete udělat.

Co se Vaše dítě naučí?

První a na dlouhou dobu tou nejoblíbenější hračkou je pro vaše čerstvě narozené miminko váš obličej. Vaše dítě miluje, když vidí váš obličej. Je to jediná zábava, kterou potřebuje. Smějte se na něj, mluvte, zpívejte mu. Vaše miminko se velmi rychle naučí spojit si váš hlas se vším, co potřebuje - jídlo, teplo, dotyky. Pozorně vás poslouchá, když na něj mluvíte. Také se rychle naučíte poznat, kdy si vaše dítě s vámi chce hrát, a kdy je na hru příliš unavené nebo hladové.

Co můžete s miminkem dělat?

Vaše malé miminko potřebuje a miluje vaši pozornost. Existují studie, které dokazují, že novorozenec, který nedostává od počátku dostatek láskyplné péče - dotyky, polibky, masáže - i když je jinak naprosto zajištěn (z hlediska tepla a potravy) - umírá. Proto svému miminku svoji pozornost věnujte. Protože jako každé jiné dítě i to vaše získává nejvíce zkušeností ze svých her, je na vás, aby jste mu zajistili co nejvíce možností jak si hrát. Vyberte takové hračky, aby rozvíjely jeho zrak, sluch i hmat. Nerozbitná zrcátka, ve kterých se může pozorovat, různoberevné hračky - s výraznými a kontrastními barvami (v tomto věku se ukazuje jako ideální červeno-černé vzory), měkké hrající hračky. V tuto dobu se zavěšují nad postýlku dítěte malé (někdy hrající) kolotoče s výraznými figurkami, či obrázky. Opět platí pravidlo - výrazné kontrastní barvy, jemná tlumená hudba. Nesnažte se, ale své dítě hračkami zahrnout. V daném okamžiku stačí pro upoutání jeho pozornosti jedna hračka. Jinak by se vám mohlo stát, že své miminko zahltíte dojmy. Pokud máte pocit, že hračku odmítá - počkejte - možná je jen ospalé a unavené.

A společné hraní?

Tanečky: Pusťtě nějakou hudbu, důležité je, aby měla rytmus. Vezměte své dítě do náručí tak, aby byl jeho obličej blízko vašeho. Jemně se pohupoujte a otáčejte v rytmu hudby. Pokud chcete, můžete i potichu zpívat.
Hra se jmény: Když vás bude vaše miminko sledovat - při koupání, přebalování a vlastně při jakékoliv příležitosti - dotýkejte se částí jeho těla a pojmenovávejte je. Přeskakujte z ruky na ruku, z nohy na chodidlo či kolýnko. Existuje spousta říkanek a her s prstíky. Některé jsme již uvedli - jiné znáte sami.
Hýčkání: možná jsme je měli uvést na prvním místě. Patří přece k tomu nejdůležitějšímu. Vezměte své miminko do náručí a jemně je hlaďte.

Čeho se máte bát?

V každém případě, jestliže máte nějaké pochybnosti o stavu zraku či sluchu vašeho dítěte, nebojte se zeptat svého lékaře. Přece jen mají mnohem více sofistikovanějších metod, jak zjistit, zda je sluch či zrak, vašeho dítěte v pořádku. Čím dříve se na případný problém přijde, tím větší bývá pravděpodobnost toho, že se jej podaří vyřešit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama