... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

hravé učení 4.-7. měsíc

17. dubna 2006 v 21:50 |  něco pro maminky
Hravé učení 4.-7. měsíc
Vaše miminko už trochu povyrostlo.Zlepšuje se jeho paměť a schopnost trochu soustředit pozornost. Učí se tolik nových věcí. Věk vašeho dítěte je mezi 4 a 7 měsícem. Už můžeme věřit, že si už pamatuje své jméno. Všechny hry v tomto věku jsou založeny na opakování. Připravte se na to, že se hry, písničky a činnosti budou stále opakovat. Vás to možná bude nudit, ale vaše miminko to určitě neomrzí - spíše naopak.

Co se Vaše dítě naučí?

Vše dítě začíná chápat základy jazyka a komunikace. Začíná sbírat střípky jazyka a chápat, že ty různé zvuky, které vydáváte něco znamenají. Někdy v této době možná rozpozná své jméno a bude na něj schopno reagovat. V této době začne vaše dítě objevovat princip akce a reakce, že když něco udělá stane se něco jiného. A že když to udělá znovu - reakce bude stejná. To, že háže svůj dudlík (štěrchátko, medvídka, láhev) stále dokola a dokola (a dokola) na zem, neznamená, že vás chce naštvat. Prostě jen zkouší jestli znovu poletí směrem dolů.
Začíná také období, kdy se po vás vaše miminko začne opičit. Pokusí se napodobit obličeje, které uděláte - zvlášť, pokud jeho napodobování bude mít u vás nějakou odezvu. Zjistí, že když začne brečet, získá vaši pozornost. Ve většině případů to bude k užitku, ale stane se, že to využije i v případě, že se nudí nebo je frustrováno. Raději, než byste se na něj za to zlobili, věnujte mu více pozornosti ve chvíli, kdy plakat přestane. Pozorně sledujte, co dělá. V tomto období putuje vše, co se dostane na dosah jeho rukou ihned do pusinky.

Co můžete s miminkem dělat?

K oblíbeným činnostem patří čtení. Dává vašemu dítěti možnost lépe se seznámit s tím, jak mluvíte a jak se u toho tváříte. Když má knížka velké barevné obrázky - tím lépe - ukažte mu je. Také je dobré, když jí nevadí nějaké to ožužlání a okousání. Počítejte s tím, že budete muset čtené knížky stále opakovat.
Protože už se pohybové schopnosti dítěte podstatně zlepšili, je připraveno na hračky, se kterými si může hrát aktivně - které budou reagovat na jeho činnost. Hračky, které vydají zvuk, když se s nimi zatřepe nebo když se zmáčknou. Mějte na paměti, že vše, co se vašemu dítěti dostane do ruky putuje okamžitě do pusinky - proto si pečlivě přečtěte návod, který by měl být u hračky přiložen - zda je hračka pro takto malé dítě vhodná.
  • Ukrývání objektů: Vaše dítě je již schopné pochopit, že věci existují i když je zrovna nevidí. Schovejte hračku pod ručník nebo za záda. A až to bude vypadat, že na ni zapomnělo, ukažte mu ji.
  • Kuk - vidím Tě: Je to velmi jednoduchá a stará hra. Určitě vydržela, protože je u dětí oblíbená. Skryjte svůj obličej za ruce a po chvíli je odkryjte se slovy - "Kuk, vidím tě!"
  • Hledání: Schovejte nějako hračku - ale tak, aby nebyla schována příliš dobře. A nechejte své miminko, aby ji našlo
Nesnažte se, ale své dítě hračkami a hrami zahrnout. V daném okamžiku stačí pro upoutání jeho pozornosti jedna hračka. Jinak by se vám mohlo stát, že své miminko zahltíte dojmy. Pokud máte pocit, že hračku odmítá - počkejte - možná je jen ospalé a unavené.

Klíčové okamžiky

Koncem 7 měsíce se vaše dítě naučí:
  • najít věci, které jste ukryli
  • zkoumat věci pomocí svých rukou a pusinky.
Samozřejmě nezapomeňte, že se každé dítě vyvíjí jinak. Ale pokud máte nějaké pochybnosti o stavu vašeho dítěte, nebojte se zeptat svého lékaře. Přece jen má mnohem více sofistikovanějších metod, jak zjistit, zda se vývoj vašeho dítěte ubírá tím správným směrem. A čím dříve se na případný problém přijde, tím větší bývá pravděpodobnost toho, že se jej podaří vyřešit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama