... lidé jsou andělé s jedním křídlem, proto se musejí najít dva a obejmout se, aby mohli vzlétnout...

hravé učení 1.-3. měsíc

17. dubna 2006 v 21:47 |  něco pro maminky
Hravé učení 1.-3. měsíc
Celý život se něco učíme. Každý nějak jinak. Malé dítě se nejvíce naučí tím, jak si hraje. V prvním až třetím měsíci si už dítě uvědomuje svět kolem sebe mnohem více, než v prvních týdnech po narození. Už rozpozná hlas svých rodičů a jejich obličeje. Může už být schopné se usmát. Může se aktivně podílet na vašich hrách.

Co se Vaše dítě naučí?

V této době dítě nejvíce sleduje výraz vašeho obličeje a důležitost lidského hlasu. Proto je pro něj váš obličej ta nejoblíbenější hračka, se kterou si může "hrát". Vzhledem k tomu, že ještě není schopno dotknout se hračky a uchopit ji, spočívají jeho hry v pozorování jeho okolí. Od chvíle, kdy otevře ručičky - a "objeví" je, začíná si hrát s prstíky, sledovat své ruce a nohy. Zjistí, že ruka se dá dát do pusy, že se s ní dá mávat.
Určitě se rychle naučíte poznat, kdy si vaše dítě s vámi chce hrát, a kdy je na hru příliš unavené nebo hladové.

Co můžete s miminkem dělat?

Zapamatujte si, že hry nejsou pro vaše miminko jen hrami, ale že jsou to nejdůležitějšími okamžikyv jeho životě, kdy se učí poznávat své okolí. Takže když zjistíte, že vaše miminko má tu správnou náladu, rozhodně se do hry pusťte s vervou a energií. Když bude hra bavit Vás, bude bavit i vaše miminko - a o to raději ji bude hrát. Odměna pro vás? Rozzářené oči, úsměv od ucha k uchu. Využijte proto každou příležitost.
Vyberte takové hračky, aby rozvíjely jeho zrak, sluch i hmat.
 • V nerozbitném zrcátku se může dlouze pozorovat.
 • Do blízkosti postýlky dejte pestrobarevné obrázky a předměty, na které se může dívat.
 • Jakmile dokáže udržet ve své ruce chrastítko, nějaké mu pořiďte, bude fascinováno tím, že vydává zvuk, když se s ním pohne. Čím barevnější bude - tím lépe.
 • Dostatek předmětů různé váhy, velikosti, měkkosti, tvarů a barev umožní dítěti poznávat rozdíly, které se v našem světě nacházejí.
 • Některé tyto předměty zavěste nad postýlku - budou se tam otáčet a přitahovat pozornost dítěte - zlepší to jeho schopnost zaostřit na vzdálenější věci.
 • Do tohoto období patří hry s tělem - vezměte nožičky miminka a jeďte s nimi jako na kole. S ručičkami můžete tleskat nebo "motat" jako na mlýnku. I k těmto hrám se hodí spousta říkanek.
Nesnažte se, ale své dítě hračkami a hrami zahrnout. V daném okamžiku stačí pro upoutání jeho pozornosti jedna hračka. Jinak by se vám mohlo stát, že své miminko zahltíte dojmy. Pokud máte pocit, že hračku odmítá - počkejte - možná je jen ospalé a unavené.

A společné hraní?

Vzhledem k tomu, že se v této době začínají rozvíjet motorické schopnosti dítěte, jsou hry s "tělem" velmi dobré. Jednak jsou to hry s rukama a nohama, a dále hry rozvíjející rovnováhu a orientaci dítěte.
VýtahLehněte si na záda a zvedněte dítě nad sebe. Pomalu jej spouštějte k sobě, mluvte na něj a až se přiblíží až k vám dejte mu pusu.
"Pády" Vezměte své dítě do náručí, uchopte jej v podpaží a sedněte si na židli. Pomalu se pohybujte dopředu a ve chvíli, kdy se dostanete na kraj sedadla, dřepněte si. Pro dítě je to něco jako jemný pád. Když u toho budete recitovat ještě nějaké rýmy, bude to o to větší legrace a pomůže to rozvoji jeho jazykových schopností.

Klíčové okamžiky

 • Usměje se, když uslyší hlas rodiče
 • Usmívá se i na ostatní
 • Dosáhne uchopí a udrží objekt
 • Udrží hlavičku
 • Začíná žvatlat
 • Dává si objekty do pusinky
Samozřejmě nezapomeňte, že se každé dítě vyvíjí jinak. Ale pokud máte nějaké pochybnosti o stavu vašeho dítěte, nebojte se zeptat svého lékaře. Přece jen má mnohem více sofistikovanějších metod, jak zjistit, zda se vývoj vašeho dítěte ubírá tím správným směrem. A čím dříve se na případný problém přijde, tím větší bývá pravděpodobnost toho, že se jej podaří vyřešit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama